Italský soud: Pojmenovat syna Pátek je protiprávní

Reuters, lem
18. 12. 2007 16:42
Chlapcovi rodiče s rozhodnutím úřadů nesouhlasí

Řím - Italský soud musel řešit podivný případ. V uplynulých týdnech rozhodoval o tom, zda mohou rodiče pojmenovat svého syna Friday (Pátek). Verdikt zní jasně: Je to protiprávní!

Rozhodnutím soudu se z Fridaye stal Gregory, podle Svatého, na jehož svátek byl patnáctiměsíční chlapec narozen.

"Myslím, že zahajovat soudí přelíčení kvůli něčemu podobnému bylo zbytečné," prohlásila právnička rodiny Paola Rossiová.

Friday/Gregory Germano se narodil v Janově před patnácti měsíci. Rodiče nahlásili na úřadech jméno Friday a stejně ho pokřtili kněží v místním kostele.

"Pojmenovali jsme ho Friday, protože se nám líbil zvuk toho jména," řekla agentuře Reuters matka chlapce Mara Germanová. "I kdyby to byla holčička, jmenovala by se stejně," dodala.

Jména
Jména | Foto: Aktuálně.cz

Když bylo chlapci pět měsíců, upozornil úřady na podivné jméno místní radní. Dát dítěti "směšné nebo hanlivé" jméno je nepřípustné, upozornil rodiče úřad.

Poté, co rodiče odmítli syna přejmenovat, přišel na řadu soud. Chlapce prý chrání před posměšky a umožňuje mu navazovat "seriózní mezilidské vztahy".

Rodina Germanových se proti rozhodnutí odvolala a podrobnosti o případu přinesly všechny italské deníky.

"Pochybuji o tom, že by se něco podobného stalo v rodině bohatých rodičů," řekla agentuře Reuters matka s tím, že jména jako Oceán nebo Chanel se v Itálii bohatým tolerují.

"Jsem naštvaná. Soud neměl plýtvat silami. "Můj syn se jmenuje Friday, pokřtěn je Friday, říkat si bude Friday, ale až vyroste, podepisovat se bude muset Gregory," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy