Italové zatkli muže, kteří posílali dopisní bomby

lem, Reuters
23. 10. 2007 12:21
Anarchisté dopadeni po více než třech letech
Eva Bajáková: "Rozhodla jsem se využít příležitosti a ohradit se proti 'bezpráví' v některých zemích a vyjádřit tak solidaritu s těmito lidmi"
Eva Bajáková: "Rozhodla jsem se využít příležitosti a ohradit se proti 'bezpráví' v některých zemích a vyjádřit tak solidaritu s těmito lidmi" | Foto: Tomáš Adamec

Řím - Během nočního policejního zátahu bylo v italské Perugii zatčeno pět militantních anarchistů, kteří v roce 2003 poslali několika evropským politikům dopisní bomby.

Nálože adresovali například někdejšímu šéfovi Evropské komise Romanu Prodimu, prezidentovi Evropské centrální banky Jean-Claudemu Trichetovi nebo úředníkům Europolu a Eurojustu.

Bomby, které nezabíjely

Podezřelé zásilky se objevily v rozmezí několika dnů v průběhu prosince 2003 a ledna 2004.

Většina z podomácky vyrobených bomb nevybouchla. Smůlu měli jen asistenti německého eurolidovce Hans-Gerta Pötteringa a britského socialistického poslance Garyho Titleyho. Ani jeden z nich naštěstí nebyl zraněn.

Prodi dostal výhružný dopis s kulkou - ČTĚTE ZDE

Všechny dopisy byly tehdy odeslány z Boloně. Italští vyšetřovatelé se proto soustředili na místní radikální anarchisty.

Původně sledovaná stopa, která policii přivedla ke skupině Europposition, se ukázala jako falešná. Po více než třech letech však italští vyšetřovatelé konečně slavili úspěch.

Terčem útoku se stal i současný italský premiér Romano Prodi.
Terčem útoku se stal i současný italský premiér Romano Prodi. | Foto: Reuters

Pachatelé dopadeni v Perugii

"Vyšetřování nás dovedlo k  anarchistické buňce," stojí v policejním prohlášení. Nechybí v něm ani zmínka o tom, že jde o skupinu oddanou "terorismu a podkopávání demokratického řádu."

Zatčení muži patří ke skupině Coop/Fai (zkrácený název Hnutí proti politickému řádu/ Neformální anarchistické federace). Vznikla právě v roce 2003 a netají se svými radikálními postoji.

V Itálii není politické násilí ničím novým. Nejsilnější vlnu zažila v 70. letech, kdy proti italské vládě bojovaly extrémní levice i pravice. 

 

Právě se děje

Další zprávy