Itálie se cpe hamburgery, děti jsou nejtlustší v Evropě

Václav Viták
4. 9. 2011 10:35
Italové zapomněli na svoji proslulou a zdravou kuchyni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Milán - Italové zapomněli na svou světově proslulou zdravou středomořskou kuchyni a přecpávají se levným, příliš kalorickým jídlem z fast foodů.

Nové statistické údaje, které zveřejnil tento týden milánský Institut pro růst a vývoj člověka, ukazují, že v Itálii je kvůli tomuto životnímu stylu více tlustých dětí než v kterékoli jiné evropské zemi.

Celkem 36 procent malých Italů a Italek ve věku do osmi let už trpí nadváhou nebo přímo obezitou. "Vážnost těchto čísel se nesmí podcenit," varuje ředitel tohoto výzkumného ústavu dr. Giovanni Ancarani.

Těm, kdo jsou od dětství obézní, hrozí zvýšené riziko cukrovky, kardiovaskulárních chorob i rakoviny. Ancarani také upozorňuje, že u dospělých není situace lepší. Deset procent z nich je obézních a 35 procent trpí nadváhou.

"To znamená, že 20 milionů dospělých Italů váží více, než by mělo," říká a dodává, že počet lidí s nadváhou se v Itálii každý rok zvyšuje o 0,5 procenta.

"Potřebujeme znovuobjevit své tradice"

Přesný důvod, proč se Italové začali vzdávat své zdravé kuchyně, není zcela znám.

Celému světu se doporučuje, aby přebíral původní italské stravovací návyky, samotná Itálie jako by je však najednou zavrhla.

"Italové jedí stále méně italská jídla a stále více se stravují ve fast foodech," říká praktický lékař Antonello del Vecchio. "Dlouho jsme na rozdíl od severnějších evropských zemí odolávali, teď už to ale přišlo a my vidíme výsledky."

Podle del Vecchia potřebují Italové znovuobjevit své kulinářské tradice a začít opět konzumovat lokální produkty. Problém zhoršuje také nedostatečná fyzická aktivita dětí a dospělých.

"Změny stravovacích a životních návyků způsobily, že u dospělých i u dětí došlo v krátkém čase k nárůstu obezity," vysvětluje profesor Michele Carruba.

Pokud jde o tloušťku, existují v Itálii také regionální rozdíly. Na bohatším severu má problémy s nadváhou asi 23 procent dětí do osmi let. V zaostalejších jižních regionech, například v Campanii, je to však celých 49 procent osmiletých a mladších.

Nadváha je dána obvykle nezdravým životním stylem (ilustrační foto).
Nadváha je dána obvykle nezdravým životním stylem (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jaké řešení?

Profesor Carruba varuje, že v Itálii by mohlo dojít mezi dětmi a mladistvými k "explozi" obezity. Italské vlády se v posledním desetiletí pokoušely několikrát najít nějaké řešení tohoto problému, který za velké nebezpečí považuje i Evropská unie.

Kabinet premiéra Silvia Berlusconiho již dříve zvažoval například obnovení pravidelného pátečního půstu a také povinné zmenšení porcí ve školních a závodních jídelnách i v nemocnicích.

Největším úskalím pro jakékoli řešení je však ústup Italů od tradičních životních návyků.

Obyvatelé Apeninského poloostrova, stejně jako Španělé a Portugalci houfně opouštějí středomořskou kuchyni, ustupují od zvyku jíst malé porce a na rozdíl od dřívějších dob konzumují stále větší množství živočišných tuků.

K tomu přistupují takové nešvary jako vynechávání snídaní, obědy v rychlém občerstvení a přecpávání se při večeři. V důsledku toho dochází v italské populaci k prudkému nárůstu obezity a tento trend se nedaří zastavit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy