Především jih Evropy zaplavily desetitisíce ilegálních přistěhovalců ze severní Afriky. Španělské Kanárské ostrovy čelí krizi a žádají o pomoc Evropskou unii, Francie minulý týden přijala přísnější imigrační zákon.
- Buďte doma, vzkazuje Francie imigrantům - ČTĚTE ZDE
Pouze nový italský ministr pro sociální věci Paolo Ferrrero považuje postoj vlastní země vůči přistěhovalcům za příliš přísný a plánuje amnestii.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Chceš se stát Němcem? Přísahej!
- Britská centra: Imigrant je jako balík
"Nejdříve musíme legalizovat pobyt těch, kteří již v zemi žijí. Pak budou následovat změny v azylovém zákoně a uzavřeny budou některé z přechodných záchytných středisek na Sicilii a jinde, kde se cizincům nedostává dostatečné péče," prohlásil Ferrrero v rozhovoru pro televizní stanici Sky24.
Ferrero plánuje amnestii
Přestože Prodiho vláda teprve dnes žádá o důvěru dolní komory parlamentu, nový ministr a člen Strany komunistické obrody Paolo Ferrero, v jehož kompetenci otázka přistěhovalců je, již plánuje první razantní změny ve svém rezortu.
Nařízení a zákony regulující přistěhovalectví, které přijala předchozí vláda, považuje za příliš přísné.
- Kanárské ostrovy volají o pomoc - ČTĚTE ZDE
Stávající zákony umožňují vstup do země pouze lidem, kteří si ještě před příjezdem zajistí zaměstnání. V případě afrických přistěhovalců je to prakticky vyloučeno. "Legální přistěhovalectví se stává pro Afričany nemožným," tvrdí Ferrrero.
Evropa směřuje opačným směrem
Jeho krok, který Evropu šokuje, přitom není v Itálii ničím výjimečným.
Amnestie pro přistěhovalce je v Itálii vyhlašována téměř s železnou pravidelností. Pravicová vláda Silvia Berlusconiho byla v tomto ohledu o něco opatrnější, ale i ona přistoupila k řadě "úlev" pro ilegální přistěhovalce.
V rámci předvolebního boje nabídl bývalý premiér Berlusconi například speciální povolení k pobytu pro 180 tisíc z nich. Před úřady se však ve frontách tísnilo minimálně půl milionu dalších žadatelů.
Evropský problém - přistěhovalec
Podle oficiálních statistik žije v Itálii přibližně milion a půl legálních přistěhovalců, počty ilegálních si však nikdo neopovažuje odhadnout. Jisté je tak jen jedno. Většina Italů považuje rostoucí počet cizinců v zemi za alarmující.
Průzkumy veřejného mínění však ukazují, že celé dvě třetiny z nich s plánem ministra Ferrera souhlasí a jsou ochotny udělit amnestii lidem, kteří již v zemi žijí a pracují.
- Italské úřady zadržely 400 imigrantů - NAJDETE ZDE
Především na severu země hraje černá ekonomika nezanedbatelnou roli a řadu profesí již nemá v zemi na Apeninském poloostrově kdo zastávat. To, že italská ekonomika zahraniční pracovníky potřebuje, připuštějí také italští politici.