reklama
 
 

Irské volby ve stínu krize vyhrála s převahou opozice

26. 2. 2011 12:25
Vládní Fianna Fáil, spojovaná s finanční krizí, utrpěla těžkou porážku

Dublin - Dosud opoziční strana Fine Gael vyhrála v irských volbách, i když nezískala většinu. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila televize RTE. Vládní Fianna Fáil, spojovaná s finanční krizí, utrpěla těžkou porážku a podle odhadu založeného na průzkumu mezi voliči skončila třetí.

Hlasy se začaly sčítat ručně v sobotu dopoledne. První konečné výsledky z jednotlivých okrsků by měly být známy odpoledne, celkové oficiální výsledky až v neděli.

Podle odhadů, které byly při minulých volbách velmi přesné, by středopravá Fine Gael měla získat 36,1 procenta hlasů, což je nejvíc od roku 1982. Nebude jí to ale zřejmě stačit, aby sestavila vládu sama.

Druhá by měla skončit s 20,5 procenta levicová Labouristická strana, pro kterou by to byl vůbec nejlepší výsledek v historii. Labouristé vyhráli v Dublinu, kde porazili i Fine Gael.

Nejpravděpodobnější je podle irských médií opakování koalice Fine Gael a Labouristické strany, které spolu vládly již počátkem 90. let.

Irové hlasovali ve stínu finanční krize, která vedla k propadu ekonomického růstu, k vzestupu nezaměstnanosti a k ohromnému zadlužení země. Voliči přičetli odpovědnost tradiční vládní straně Fianna Fáil a dali jí podle odhaduů jen 15,1 procenta hlasů. Je to nejhorší výsledek v historii Fianna Fáil, která měla ve všech parlamentech od roku 1932 nejvíc poslanců.

Svého vůbec nejlepšího výsledku dosáhla se zhruba 10 procenty nacionalistická levicová Sinn Fein.

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 2. 2011 12:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama