Írán zatkl mladého Slováka, viní ho ze špionáže pro CIA

Zahraničí Zahraničí
22. 1. 2013 12:32
Muže měl krátce po příjezdu kontaktovat důstojník CIA, tomu pak měl posílat informace
Matej Valúch.
Matej Valúch. | Foto: Repro YouTube.com

Teherán/Bratislava - Íránci minulý týden zatkli Slováka, jehož údajně viní ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu CIA.

Podle slovenského ministerstva zahraničí byl mladík zatčen pro "podezření z ohrožení státní bezpečnosti". Úřady ale prozatím odepírají diplomatům jeho návštěvu.

"Na případu intenzivně pracujeme a podnikneme další potřebné kroky," řekl serveru Aktuálně.sk mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel.

Írán versus CIA

Írán v posledních letech zadržel pro podezření z práce pro CIA desítky lidí. Známý je případ Amira Mirzáího Hekmatího. Američan íránského původu byl zatčen v roce 2011, kdy přijel do Íránu navštívit svoji babičku.

Podle úřadů byla ale pravým důvodem jeho návštěvy snaha o infiltraci tamější zpravodajské služby. Při výslechu se údajně ke všemu přiznal, za což mu soud před rokem vyměřil trest smrti. Loni v březnu byl ale verdikt anulován a Hekmatí momentálně čeká ve vězení na nový proces.

Lovec v pasti

Slovenský deník SME napsal, že zatčeným je šestadvacetiletý Matej Valúch, který odjel do Teheránu loni v létě, aby tam pracoval v telekomunikacích. Svým známým na Slovensku se naposledy ozval v prosinci, od té doby není k zastižení.

Na serveru YouTube se objevil dokument "Lovec v pasti", v němž mladík hovoří o tom, jak byl po příjezdu do Íránu naverbován agentem CIA Stevem Loganem. Tomu posléze posílal tajné informace o "vědeckých pokrocích země".

"Říkal mi, že je potřeba, abych byl ve větším kontaktu s těmi, s nimiž se v Íránu sejdu," citovala Valúchova slova z videa agentura AFP, která o něm hovoří jako o Mattim Valokovi.

Slovák, jenž měl údajně za úkol stýkat se s íránskými vědci, se v dokumentu "omlouvá íránskému lidu".

Pojistka před volbami

Írán ke všemu letos čekají prezidentské volby a režim Mahmúda Ahmadínežáda končí. Podle SME si tak bude chtít pojistit, aby se v zemi neopakovalo všelidové povstání, pro něž se po událostech z Egypta, Tunisu či Sýrie vžilo označení arabské jaro.

"Případ zapadá do předvolebního scénáře," řekl listu arabista Jaroslav Bureš z pražského Ústavu pro mezinárodní vztahy. "Režim má strach, že dojde k opakování revoluční vlny. Potřebuje dokázat, že národ je ohrožen, že tam operují cizí výzvědné služby, které chtějí zopakovat nepokoje."

 

Právě se děje

Další zprávy