Írán vyslal do vesmíru první satelit vlastní výroby

Roman Gazdík
3. 2. 2009 8:28
Bude šířit monoteismus, mír a spravedlnost, říká Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád testuje raketu Safir-2, únor 2008
Mahmúd Ahmadínežád testuje raketu Safir-2, únor 2008 | Foto: Reuters

Teherán - Íránský vesmírní program učinil další velký krok kupředu, když vypustil na oběžnou dráhu satelit domácí výroby. Země se přitom nachází pod sankcemi OSN, které se týkají i špičkových technologií.

Na domácí půdě bylo vyslání družice Omid (Naděje) oslavováno, v západních politických kruzích je však sledováno se znepokojením kvůli možnému využití podobného raketového systému k vystřelení jaderné hlavice.

Írán odmítá, že by jeho jaderný program byl určen k výrobě zbraní, Spojené státy a další západní země však režimu v Teheránu nedůvěřují.

"Írán vyslal svůj první na domácí půdě vyrobený satelit Naděje na oběžnou dráhu jako další výsledek úspěchu íránských vědců podrobených sankcím," citovaly agentury íránskou státní televizi.

"Omid ponese experimentální satelitní kontrolní zařízení, komunikační zařízení, digitální technologii a systémy pro výrobu proudu... Byl zkonstruován pro sbírání informací a testování přístrojů."

Na oběžnou dráhu satelit vynesla íránská raketa Safir-2. Podle prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda je cílem družice šířit monoteismus, mír a spravedlnost. Za tři měsíce se má Omid vrátit zpátky na zem.

Íránská islámská republika, která tento měsíc slaví třicet let od svého vzniku, už jeden satelit na oběžné dráze má. Je ruské výroby, jmenuje se Sina-1 a roku 2005 ho tam vynesla ruská raketa Cosmos-3M.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy