reklama
 
 

Írán vyslal do vesmíru první satelit vlastní výroby

3. 2. 2009 8:28
Bude šířit monoteismus, mír a spravedlnost, říká Mahmúd Ahmadínežád

Teherán - Íránský vesmírní program učinil další velký krok kupředu, když vypustil na oběžnou dráhu satelit domácí výroby. Země se přitom nachází pod sankcemi OSN, které se týkají i špičkových technologií.

Na domácí půdě bylo vyslání družice Omid (Naděje) oslavováno, v západních politických kruzích je však sledováno se znepokojením kvůli možnému využití podobného raketového systému k vystřelení jaderné hlavice.

Írán odmítá, že by jeho jaderný program byl určen k výrobě zbraní, Spojené státy a další západní země však režimu v Teheránu nedůvěřují.

"Írán vyslal svůj první na domácí půdě vyrobený satelit Naděje na oběžnou dráhu jako další výsledek úspěchu íránských vědců podrobených sankcím," citovaly agentury íránskou státní televizi.

"Omid ponese experimentální satelitní kontrolní zařízení, komunikační zařízení, digitální technologii a systémy pro výrobu proudu... Byl zkonstruován pro sbírání informací a testování přístrojů."

Na oběžnou dráhu satelit vynesla íránská raketa Safir-2. Podle prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda je cílem družice šířit monoteismus, mír a spravedlnost. Za tři měsíce se má Omid vrátit zpátky na zem.

Íránská islámská republika, která tento měsíc slaví třicet let od svého vzniku, už jeden satelit na oběžné dráze má. Je ruské výroby, jmenuje se Sina-1 a roku 2005 ho tam vynesla ruská raketa Cosmos-3M.

autor: Roman Gazdík | 3. 2. 2009 8:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama