Írán vyslal do vesmíru první satelit vlastní výroby

Roman Gazdík
3. 2. 2009 8:28
Bude šířit monoteismus, mír a spravedlnost, říká Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád testuje raketu Safir-2, únor 2008
Mahmúd Ahmadínežád testuje raketu Safir-2, únor 2008 | Foto: Reuters

Teherán - Íránský vesmírní program učinil další velký krok kupředu, když vypustil na oběžnou dráhu satelit domácí výroby. Země se přitom nachází pod sankcemi OSN, které se týkají i špičkových technologií.

Na domácí půdě bylo vyslání družice Omid (Naděje) oslavováno, v západních politických kruzích je však sledováno se znepokojením kvůli možnému využití podobného raketového systému k vystřelení jaderné hlavice.

Írán odmítá, že by jeho jaderný program byl určen k výrobě zbraní, Spojené státy a další západní země však režimu v Teheránu nedůvěřují.

"Írán vyslal svůj první na domácí půdě vyrobený satelit Naděje na oběžnou dráhu jako další výsledek úspěchu íránských vědců podrobených sankcím," citovaly agentury íránskou státní televizi.

"Omid ponese experimentální satelitní kontrolní zařízení, komunikační zařízení, digitální technologii a systémy pro výrobu proudu... Byl zkonstruován pro sbírání informací a testování přístrojů."

Na oběžnou dráhu satelit vynesla íránská raketa Safir-2. Podle prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda je cílem družice šířit monoteismus, mír a spravedlnost. Za tři měsíce se má Omid vrátit zpátky na zem.

Íránská islámská republika, která tento měsíc slaví třicet let od svého vzniku, už jeden satelit na oběžné dráze má. Je ruské výroby, jmenuje se Sina-1 a roku 2005 ho tam vynesla ruská raketa Cosmos-3M.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy