Velvyslanectví USA v Bagdádu napadli demonstranti. Prolomili bránu, dál se nedostali

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2019 20:25
Stovky rozzlobených Iráčanů napadly v úterý kameny a zápalnými lahvemi budovu velvyslanectví USA v Bagdádu. Protestovaly tak proti nedělnímu americkému náletu na pozice jedné šíitské milice podporované Íránem.
Rozzlobení demonstranti před americkým velvyslanectvím v Bagdádu.
Rozzlobení demonstranti před americkým velvyslanectvím v Bagdádu. | Foto: Reuters

Americký Pentagon označil nedělní nálety, při nichž přišlo o život nejméně 25 šíitských milicionářů, za odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u Kirkúku. Kromě iráckých vojáků ji využívají také Američané. O život tam přišel jeden americký civilista.

Americké odvetné útoky ale ostře kritizovali iráčtí politici, podle nichž USA narušily suverenitu jejich země. Údery mířily na pozice skupiny Katáib Hizballáh, za níž stojí Írán.

Podle tiskové agentury AP v úterý dorazili k velvyslanectví USA v Bagdádu šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Reportéři AP viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním "Pryč s USA", "Smrt Americe", "Smrt Izraeli". Lidé začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle agentury AP stáhla za skleněné kryty u vstupů. Demonstranti také vyvěsili vlajku skupiny Katáib Hizballáh.

Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že zaměstnanci na ambasádě jsou v pořádku a irácké úřady jim garantovaly bezpečnost. USA i přesto podle zdrojů agentury Reuters přesouvají do Bagdádu více vlastních vojáků k ochraně zastupitelského úřadu.  

Demonstrantům se v úterý podle očitých svědků podařilo prolomit bránu do rozlehlého objektu ambasády Spojených států, do hlavní budovy se ale nedostali. Ochranka proti nim použila slzný plyn a ohlušující granáty. Iráčtí zdravotníci oznámili, že nejméně 12 lidí bylo při zásahu zraněno. 

Americký prezident Donald Trump obvinil z útoku na ambasádu vládu v Teheránu a vyzval irácké úřady k rychlému zásahu. "Írán zabil amerického kontraktora a zranil řadu dalších. Odpověděli jsme tvrdě, jako to děláme vždy. Írán nyní tiše organizuje útok na americké velvyslanectví v Iráku, za to bude hnán k zodpovědnosti," uvedl Trump na Twitteru. 

Teherán popřel Trumpovo nařčení, že by byl v pozadí protestu u americké ambasády. "Amerika má překvapivou odvahu přisoudit Íránu protesty Iráčanů proti barbarskému zabití nejméně 25 Iráčanů (Američany)," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Abbás Musáví v prohlášení na webových stránkách resortu.

Tisková agentura AFP napsala, že mezi demonstrujícími v centru iráckého Bagdádu byli členové šíitských milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které jsou součástí irácké armády, ale zároveň zaštiťují mnoho milicí včetně těch podporovaných Íránem. Patří k nim také Katáib Hizballáh.

Milicionáři nesli hesla požadující odchod Američanů. "Parlament nás musí zbavit amerických vojáků, pokud ne, postaráme se o to my. Zavřete americké velvyslanectví v Bagdádu," stálo na transparentech. Někteří účastníci popsali zeď i okna komplexu nápisem "Zavřeno ve jménu odboje".

Americký ministr zahraniční Mike Pompeo nedělní nálety obhajoval, když řekl, že USA nebudou Íránu trpět v Iráku akce, při nichž budou ohroženy životy Američanů. Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na pondělním setkání se členy vlády řekl, že se pokoušel USA přimět k tomu, aby akci odvolaly, ale američtí představitelé na ní prý trvali.

Americká armáda nálet popsala jako "přesně mířené údery" na pět pozic skupiny Katáib Hizballáh, tedy Brigády Hizballáhu, které působí v Iráku a Sýrii. Agentura Reuters soudí, že útoky mohou Irák zavléct do zástupného konfliktu mezi USA a Íránem v době, kdy se potýká s vážnými domácími problémy a vlnou protivládních a sociálních protestů.

VIDEO: Reportérka Jana Andert o současném Iráku. 

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy