Německá archeoložka, která byla v listopadu unesena v Iráku, je na svobodě. S odvoláním na jejího bratra to jako první oznámila německá televize. Informaci krátce poté potvrdil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
Susanne Osthoffová zmizela 25. listopadu v severním Iráku společně se svým iráckým řidičem. O několik dní později se oba objevili na videonahrávce; seděli na podlaze se zavázanýma očima a vedle nich stáli ozbrojenci. Teroristé varovali, že rukojmí zabijí, pokud Německo neukončí spolupráci s iráckou vládou.
Osthoffová je zdravá
"Moje sestra je volná," oznámil dnes v německé televizi bratr archeoložky Robert Osthoff. Prý však "nemá ponětí", jak se jeho sestra dostala na svobodu.
"Jsem rád, že vám mohu oznámit, že Susanne Osthoffová již není v rukou únosců. Je v bezpečí na německém velvyslanectví v Bagdádu," potvrdil šéf německé diplomacie Steinmeier. "Po rozhovoru s ní máme dojem, že je v dobrém zdravotním stavu," dodal. Únosci prý slíbili, že propustí i řidiče Osthoffové.
První test Merkelové
Únos Osthoffové byl považován za první velký zahraničněpolitický test nové německé vlády a kancléřky Angely Merkelové osobně. Merkelová zahájila svůj první projev v německém parlamentu výzvou k propuštění Osthoffové, zároveň však kategoricky odmítla jakékoli politické ústupky výměnou za její propuštění.
Třiačtyřicetiletá Osthoffová, která žije v Iráku deset let a výrazně se angažovala v humanitární pomoci Iráčanům, byla prvním německým občanem uneseným v této zemi od pádu režimu Saddáma Husajna. Podle německých médií Osthoffová konvertovala k islámu a hovoří arabsky.
Německo nepodpořilo americkou invazi do Iráku a odmítlo tam i po ní vyslat své vojáky, kteří by cvičili irácké ozbrojené síly v rámci mise NATO. Podílí se jen na výcviku iráckých policistů mimo území Iráku.
V Iráku zůstává nadále únosci držena čtveřice západních humanitárních pracovníků, mezi nimiž jsou dva Kanaďané, Brit a Američan. Ozbrojenci hrozí, že zajatci budou zabiti, pokud úřady nepropustí zadržované irácké vězně.