Indie poslala ke dnu pirátskou loď. Prý "mateřskou"

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2008 8:42
Jde o druhou "zpacifikovanou" pirátskou loď. Piráti jich za poslední dva týdny unesli 8
Pohyb unesených lodí monitoruje armáda USA. Ilustrační foto.
Pohyb unesených lodí monitoruje armáda USA. Ilustrační foto. | Foto: repro Aktuálně.cz

Mogadišo - Indická válečná loď poslala ke dnu jednu z lodí somálských pirátů. Podle informací indické armády se mělo jednat o "mateřské" plavidlo, o jehož potopení se zasloužila indická loď Tabar.

Incident, o němž informoval server BBC, se odehrál v Adenském zálivu u somálských břehů den poté, co si somálští piráti připsali na své konto už osmou unesenou loď za poslední dva týdny.

Části pirátů se ovšem podařilo uniknout v motorových člunech.

Jak se totiž ukázalo, v úterý se zmocnili kromě řeckého nákladního plavidla ještě thajské rybářské lodi, na jejíž palubě se podle serveru Yahoo! News nachází 16 rybářů.

"Piráti tímto světu vzkazují, že si mohou dělat, co se jim zlíbí," prohlásil Andrew Mwangura z Východoafrického námořního asistenčního programu. Tato organizace se dlouhodobě věnuje problematice pirátství u východoafrických břehů.

Podle něj je na palubě řecké lodi 23 až 25 námořníků. V Oblasti Adenského zálivu, jedné z nejrušnějsích námořních cest na světě, v současnosti hlídkují kromě indické lodi Tabar vojenská plavidla mnoha zemí i Severoatlantické aliance.

Úspěch indické lodi je teprve druhým po rozpoutání honby na piráty. Minulý týden se totiž povedlo jedné z britských lodí s pomocí jedné ruské zatknout osazenstvo jedné z pirátských lodí. Následkům předchozí přestřelky podlehli dva piráti.

Za supertanker výkupné

Somálští lapkové už v neděli unesli supertanker Sirius Star, který přepravoval dva miliony barelů ropy za více než 100 milionů dolarů.

Podle zpravodajské stanice Al-Arabíja požadují za 330 metrů dlouhé plavidlo výkupné. Jeho výše ovšem nebyla oznámena. V úterý přepadli i plavidlo, které pod hongkongskou vlajkou převáželo pšenici do Íránu.

Koncem září se pro změnu zmocnili lodi Faina, která převážela tři desítky tanků T-72.

Agentura Reuters dnes přinesla zprávu, že se k boji proti pirátům připojila i Indie. Její válečná loď nad ránem zlikvidovala jednu ze zločineckých lodí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy