Indie poslala ke dnu pirátskou loď. Prý "mateřskou"

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2008 8:42
Jde o druhou "zpacifikovanou" pirátskou loď. Piráti jich za poslední dva týdny unesli 8
Pohyb unesených lodí monitoruje armáda USA. Ilustrační foto.
Pohyb unesených lodí monitoruje armáda USA. Ilustrační foto. | Foto: repro Aktuálně.cz

Mogadišo - Indická válečná loď poslala ke dnu jednu z lodí somálských pirátů. Podle informací indické armády se mělo jednat o "mateřské" plavidlo, o jehož potopení se zasloužila indická loď Tabar.

Incident, o němž informoval server BBC, se odehrál v Adenském zálivu u somálských břehů den poté, co si somálští piráti připsali na své konto už osmou unesenou loď za poslední dva týdny.

Části pirátů se ovšem podařilo uniknout v motorových člunech.

Jak se totiž ukázalo, v úterý se zmocnili kromě řeckého nákladního plavidla ještě thajské rybářské lodi, na jejíž palubě se podle serveru Yahoo! News nachází 16 rybářů.

"Piráti tímto světu vzkazují, že si mohou dělat, co se jim zlíbí," prohlásil Andrew Mwangura z Východoafrického námořního asistenčního programu. Tato organizace se dlouhodobě věnuje problematice pirátství u východoafrických břehů.

Podle něj je na palubě řecké lodi 23 až 25 námořníků. V Oblasti Adenského zálivu, jedné z nejrušnějsích námořních cest na světě, v současnosti hlídkují kromě indické lodi Tabar vojenská plavidla mnoha zemí i Severoatlantické aliance.

Úspěch indické lodi je teprve druhým po rozpoutání honby na piráty. Minulý týden se totiž povedlo jedné z britských lodí s pomocí jedné ruské zatknout osazenstvo jedné z pirátských lodí. Následkům předchozí přestřelky podlehli dva piráti.

Za supertanker výkupné

Somálští lapkové už v neděli unesli supertanker Sirius Star, který přepravoval dva miliony barelů ropy za více než 100 milionů dolarů.

Podle zpravodajské stanice Al-Arabíja požadují za 330 metrů dlouhé plavidlo výkupné. Jeho výše ovšem nebyla oznámena. V úterý přepadli i plavidlo, které pod hongkongskou vlajkou převáželo pšenici do Íránu.

Koncem září se pro změnu zmocnili lodi Faina, která převážela tři desítky tanků T-72.

Agentura Reuters dnes přinesla zprávu, že se k boji proti pirátům připojila i Indie. Její válečná loď nad ránem zlikvidovala jednu ze zločineckých lodí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy