I kdyby Řekové neměli na chléb, oheň v Olympii vzplane

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2012 18:28
Cestu olympijské pochodně Řeckem zaplatí soukromí dárci
Takto v březnu 2008 začínala cesta olmypijského ohně z Olympie do Vancouveru.
Takto v březnu 2008 začínala cesta olmypijského ohně z Olympie do Vancouveru. | Foto: Reuters

Atény - Řecko má obrovské problémy, dusí ho škrty a úspory, ale na jedné věci šetřit nebude.

Na tradičním olympijském rituálu. Tedy na zažehnutí ohně v Olympii a jeho následné cestě po celé zemi, ze které se pak vydá do Londýna, kde 27. července začnou XXX. Letní olympijské hry.

Slavnostní zažehnutí v ruinách Olympie se odehraje 10. května. V Řecku pobude na různých místech týden, bude i na Krétě. Celkem se objeví ve 43 řeckých městech a urazí skoro tři tisíce kilometrů. Vše zaplatí soukromí sponzoři, takže státní škrty rituál nijak neohrozí.

"Peníze dají firmy, ale i jednotlivci. Vzhledem k současným složitým ekonomickým problémům chceme všechny ujistit, že veřejnost se na rozpočtu akce nepodílí," uvedl prezident Řeckého olympijského výboru Spyros Kapralos.

Atény hostily olympiádu před osmi lety a ačkoliv to tak dávno není, ve světle současné hluboké krize to vypadá jako fantazie z úplně jiného světa. Dnes je totiž Řecko v situaci, kdy by na pořádání olympijských her nemohlo ani pomyslet.

Slavnostní ceremoniál v Olympii ale krize zřejmě neovlivní.

Foto: Reuters

"Přestože má naše země obrovské problémy, rozhodli jsme se společně s Řeckým olympijským výborem, že tradiční postup při zažehnutí a pochodu ohně nijak neomezíme," řekl k tomu Spyros Zanias, který je šéfem výboru pro přípravu trasy olympijského ohně na území Řecka.

Kvůli obrovským dluhům si vláda musela vyjednat záchranné úvěry, které už přesáhly 240 miliard eur. Všude se škrtá, omezuje a propouští. Nezaměstnanost už přesáhla dvacetiprocentní hranici.

A premiér Lukas Papadimos v pátek oznámil, že Řecko si možná bude muset půjčit v budoucnosti znovu, pokud všechny reformy a úsporná opatření nezafungují podle plánu do roku 2015.

Řecko bojuje o své udržení v eurozóně, protože odchod z ní a návrat drachmy jako měny by přinesl další otřesy.

Řekové doufají, že jim pomohou turisté. Řada Evropanů se kvůli politickým změnám a nestabilitě bojí cestovat do Egypta nebo Tuniska, tradičních řeckých konkurentů na tomto poli.

Nicméně podle informací z řecké centrály turistického ruchu je podle prvních údajů o předběžných rezervacích jasné, že v Německu zájem o dovolenou v Řecku opadá a letos přijede méně Němců než obvykle.

Je otázkou, zda-li si za to Řekové nemohou tak trochu sami. V médiích i na demonstracích v ulicích bylo plno protiněmeckých hesel a výzev, aby Němci místo kritiky Řecka raději konečně zaplatili válečné reparace.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy