I dva roky po tsunami žije 300 000 Japonců v provizoriu

Jana Černá
11. 3. 2013 17:43
Na 110 tisíc lidí stále žije v kontejnerových domech
Zničené město.
Zničené město. | Foto: Reuters

Tokio - Zemětřesení a tsunami v japonské oblasti Tóhoku mají i po dvou letech zásadní dopad na každodenní životy stovek tisíc lidí.

Minimálně 300 tisíc Japonců ze tří nejhůře zasažených prefektur stále žije v náhradním bydlení, z toho 110 tisíc přebývá v provizorních podmínkách narychlo sestavených kontejnerových domů.

Ani prognózy do budoucna přitom nevypadají nejlépe. Z posledních odhadů vyplývá, že do konce března 2015 bude v prefekturách Iwate, Mijagi a Fukušimě vystavěno pouze 55 procent z plánovaných domů.

Za zpožděním výstavby stojí paradox. Problémy vznikají hlavně při vykupování pozemků od soukromých majitelů, na většině státních byla totiž vybudována provizorní obydlí, napsal deník Asahi Shimbun.

Ve výstavbě je jen desetina bytů

Živelní katastrofa z 11. března 2011 si v součtu vyžádala životy téměř 19 000 lidí, na mnoha místech v Japonsku se za ně v těchto dnech konají pietní akce.

"O této katastrofě by se nemělo mluvit v minulém čase, protože je stále aktuální. Díky úsilí obyvatel postižených oblastí ale existuje důvod k naději," uvedl v pondělí premiér Šinzó Abe v televizi NHK World.

Přeživším, které tsunami připravila o střechu nad hlavou, zajistila vláda brzy poté buď provizorní bydlení v prefabrikovaných domech, nebo ubytování ve státních bytech se sníženým nájmem. O část obyvatel se podobně postaral i soukromý sektor.

Pro některé z nich pak mají ve třech zmiňovaných prefekturách vyrůst nové státní byty, navrhovaná kapacita stačí pro 24 tisíc rodin. Ovšem pozemky má vláda zatím zajištěné pouze pro 37 procent z nich a přímo ve výstavbě je jen 11 procent domů.

Výlet do Fukušimy dva roky po katastrofě:

Na zpoždění výstavby vláda zareagovala prodloužením nájemních smluv s obyvateli náhradních bytů, a to o rok oproti loňskému roku a již o dva roky oproti smlouvám původním.

Za stávajících podmínek tak budou lidé v bytech moci zůstat do konce března 2015. Do té doby ale bude zřejmě vybudováno jen 55 procent obytných prostor, dalších 21 procent by údajně mohlo přibýt do března 2016. Pro zbylých 24 procent, tedy 5 814 bytů, zatím podle deníku nelze časovou perspektivu určit.

Portréty těch, co přežili katastrofu:

Abe ale v pondělí přislíbil, že opravdu konkrétní plány na vybudování nové infrastruktury v oblasti katastrofy, a především v širším okolí jaderné havárie, budou představeny v létě.

Rodiče stále pátrají po svých dětech

Ztráta střechy nad hlavou ale v retrospektivě celé tragédie pro mnoho rodin nepředstavuje to největší trauma. Na některých místech se i dva roky od osudného dne pátrá po ostatcích obětí.

Například ve městě Išinomaki v prefektuře Mijagi pročesávali hasiči minulý víkend řeku Kitakamigawa. Výše po proudu stála základní škola, která přišla o 74 dětí a 10 učitelů. Čtyři děti se stále nenašly, městská část Okawa přitom hlásí dalších 34 nezvěstných.

"S přibývajícím časem je pro mě stále těžší smířit se s její ztrátou," uvedl pro Asahi Shimbun muž, který v náplavách marně hledá ostatky své dcery. Pátrání v Išinomaki bylo naposledy úspěšné minulý rok v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy