Huntsman vzdal boj o Bílý dům a podpořil Romneyho

Václav Viták
16. 1. 2012 17:37
Z boje o republikánskou nominaci odpadl už čtvrtý kandidát
Jon Huntsman
Jon Huntsman | Foto: Reuters

Myrtle Beach, Jižní Karolína - Jon Huntsman vzdal svůj boj o nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu. Průzkumy veřejného mínění totiž ukázaly, že v sobotních primárkách v Jižní Karolíně by skončil zřejmě poslední.

Odstoupením Huntsmana se pole republikánských kandidátů zužuje na pětici mužů: Mitta Romneyho, Newta Gingriche, Ricka Santoruma, Rona Paula a Ricka Perryho.

Boj o nominaci již vzdali bývalý minnesotský guvernér Tim Pawlenty, bývalý manažer řetězce rychlého občerstvení Pizza Hut Herman Cain, minnesotská kongresmanka Michele Bachmannová a nyní i Jon Huntsman, bývalý guvernér státu Utah a donedávna i velvyslanec USA v Číně.

V anketě z minulého týdne se Huntsman umístil s pouhými čtyřmi procenty stoupenců za všemi svými rivaly. Přitom od roku 1980 platí, že ten, kdo vyhraje republikánské primárky v Jižní Karolíně, získá vždy nakonec i nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu.

Konzervativci Huntsmanovi nevěří

Huntsman, jenž je stejně jako Romney mormon a měl se v sobotu v noci v Myrtle Beach účastnit další debaty republikánských kandidátů, akceptuje to, co bylo zřejmě nevyhnutelné.

Jeho politické názory nerezonují s náladou v Republikánské straně, jež se posunula v minulých letech silně doprava.

Huntsman (vpravo) s Barackem Obamou ještě jako velvyslanec v Číně
Huntsman (vpravo) s Barackem Obamou ještě jako velvyslanec v Číně | Foto: Reuters

Huntsman si v očích konzervativců uškodil především tím, že přijal od demokratického prezidenta Baracka Obamy nabídku, aby se stal americkým velvyslancem v Číně.

Bývalý guvernér Utahu také během své kampaně republikánské voliče mátl, neboť vystupoval nadmíru umírněně, ale prohlašoval přitom, že je z republikánských kandidátů nejkonzervativnější.

Jeho blížící se pád naznačily už primární volby v New Hampshiru, kde nutně potřeboval skončit alespoň druhý. Místo toho se umístil až na třetím místě, i když potom ještě halasně prohlašoval, že je to úspěch a že bude bojovat dál.

Po volebních průzkumech v Jižní Karolíně, v nichž skončil v popularitě i za jistým nevýznamným moderátorem satirických talk show, však změnil podle lidí v jeho volebním týmu názor.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy