Huntsman vzdal boj o Bílý dům a podpořil Romneyho

Václav Viták
16. 1. 2012 17:37
Z boje o republikánskou nominaci odpadl už čtvrtý kandidát
Jon Huntsman
Jon Huntsman | Foto: Reuters

Myrtle Beach, Jižní Karolína - Jon Huntsman vzdal svůj boj o nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu. Průzkumy veřejného mínění totiž ukázaly, že v sobotních primárkách v Jižní Karolíně by skončil zřejmě poslední.

Odstoupením Huntsmana se pole republikánských kandidátů zužuje na pětici mužů: Mitta Romneyho, Newta Gingriche, Ricka Santoruma, Rona Paula a Ricka Perryho.

Boj o nominaci již vzdali bývalý minnesotský guvernér Tim Pawlenty, bývalý manažer řetězce rychlého občerstvení Pizza Hut Herman Cain, minnesotská kongresmanka Michele Bachmannová a nyní i Jon Huntsman, bývalý guvernér státu Utah a donedávna i velvyslanec USA v Číně.

V anketě z minulého týdne se Huntsman umístil s pouhými čtyřmi procenty stoupenců za všemi svými rivaly. Přitom od roku 1980 platí, že ten, kdo vyhraje republikánské primárky v Jižní Karolíně, získá vždy nakonec i nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu.

Konzervativci Huntsmanovi nevěří

Huntsman, jenž je stejně jako Romney mormon a měl se v sobotu v noci v Myrtle Beach účastnit další debaty republikánských kandidátů, akceptuje to, co bylo zřejmě nevyhnutelné.

Jeho politické názory nerezonují s náladou v Republikánské straně, jež se posunula v minulých letech silně doprava.

Huntsman (vpravo) s Barackem Obamou ještě jako velvyslanec v Číně
Huntsman (vpravo) s Barackem Obamou ještě jako velvyslanec v Číně | Foto: Reuters

Huntsman si v očích konzervativců uškodil především tím, že přijal od demokratického prezidenta Baracka Obamy nabídku, aby se stal americkým velvyslancem v Číně.

Bývalý guvernér Utahu také během své kampaně republikánské voliče mátl, neboť vystupoval nadmíru umírněně, ale prohlašoval přitom, že je z republikánských kandidátů nejkonzervativnější.

Jeho blížící se pád naznačily už primární volby v New Hampshiru, kde nutně potřeboval skončit alespoň druhý. Místo toho se umístil až na třetím místě, i když potom ještě halasně prohlašoval, že je to úspěch a že bude bojovat dál.

Po volebních průzkumech v Jižní Karolíně, v nichž skončil v popularitě i za jistým nevýznamným moderátorem satirických talk show, však změnil podle lidí v jeho volebním týmu názor.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy