Sofie - Smrt mladíka na silnici ve vesnici Katunica zažehla v pátek po celém Bulharsku vlnu násilností, které jsou namířeny proti romské komunitě, policii i úřadům.
Devatenáctiletého Angela Petrova přejel mikrobus, který patřil místnímu romskému předákovi Kirilu Raškovovi, známému pod přezdívkou Car Kiro.
Lidé ve vesnici pak vypálili jeho dům a několik dalších budov. Nepokoje se ale šíří dál. Policie tvrdě zasahuje proti stovkám lidí, kteří v mnoha bulharských městech útočí na místa obývaná Romy.
Za mřížemi kvůli tomu skončily už stovky lidí, mezi nimi řada vysokoškoláků a také žen.
Nejhorší byla situace ve Varně, kde se skupina několika stovek lidí, tvořená hlavně fotbalovými příznivci a ultrapravicovými radikály, střetla s Romy ve čtvrti Maxuda. Mezi zatčenými je i kandidát na starostu Varny.
V Plovdivu, který leží blízko Katunice, policie zatkla 47 ze zhruba 3000 protestujících.
Při násilnostech v metropoli Sofii byli zranění dva policisté. Lidé házeli na policisty kameny, zatčen byl kvůli tomu i dvanáctiletý chlapec. Speciální pořádkové oddíly se štíty a obušky odrážely pokusy o pogromy v romské čtvrti také ve městě Pleven.
Hlídky s mačetami i střelnými zbraněmi
Vedení policie si stěžuje, že radikálové volají na tísňové linky a hlásí neexistující problémy nebo incidenty na jiných místech, aby policisty odlákali pryč a měli volnější průchod do oblastí, kde je silná romská populace.
Sami Romové ale v mnoha případech hlídkují před svými domy a byty s noži, mačetami, sekerami i střelnými zbraněmi.
Napětí vzrostlo po rozšíření zprávy, že v sofijské čtvrti Christo Botev, kde žije hodně Romů, skinheadi napadli a zbili dvě romské ženy. Informace byla podle policie nepravdivá.
Vláda vyzývá k uklidnění situace, prezident Georgij Parvanov a premiér Bojko Borisov navštívili Plovdiv.
Zároveň úřady varují, že odpověď na další násilnosti bude tvrdá. "Policejní přítomnost a pohotovost je zvýšená po celé zemi. Ministerstvo vnitra přijme veškerá nutná opatření proti narušování pořádku," uvedl šéf bulharské policie Kalin Georgijev.
V osmimilionovém Bulharsku žije zhruba 700 tisíc Romů. Stejně jako v jiných východoevropských zemích je mezi nimi velká nezaměstnanost, dvě třetiny z nich žijí měsíčně s příjmem nižším než 100 leva (1 200 korun).
Tisíce Romů z Bulharska odcházejí v posledních letech do jiných zemí Evropské unie, i když v menší míře než z Rumunska.
Současné nepokoje nejsou první. V září 2007 po sérii útoků skinheadů tisíce Romů rozbíjely výkladní skříně obchodů, kavárny a napadaly muže s krátkým sestřihem vlasů, připomínajícím skinheady.