Hollande varoval před Národní frontou. Braňme republikánské hodnoty, burcuje

ČTK ČTK
9. 12. 2015 18:45
Francouzský prezident François Hollande ve středu vyzval všechny politické představitele, aby v přípravách nedělního druhého rozhodujícího kola regionálních voleb bránili republikánské hodnoty. Varoval, že protievropská krajně pravicová Národní fronta, která vyhrála první kolo, by v čele každého kraje brzdila místní rozvoj. Strana chce podle prezidenta návrat do doby před rokem 1905.
Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - K obraně republikánských hodnot vyzval francouzský prezident François Hollande. Vítěz prvního kola voleb, protievropská krajně pravicová Národní fronta (FN), by podle něj v čele každého kraje brzdila místní rozvoj.

FN získala 6. prosince celkově nejvíce hlasů a první kolo vyhrála v šesti ze 13 regionů. Hlavní politické formace, vládní Socialistická strana (PS) a opoziční pravicová strana Republikáni (LR), shánějí v jednotlivých krajích spojence pro porážku kandidátů FN 13. prosince. Uvnitř těchto stran však vypukly rozpory, které naopak nahrávají krajní pravici.

"V debatách je nutné, aby všichni političtí představitelé zastávali jasné postoje, chování a rozhodování a bránili republikánské hodnoty," řekl Hollande po jednání s vládou.

Prezidentova PS hned po prvním kole označila za svého hlavního soka FN a vyzvala své kandidáty, kteří nemají šanci ve svém regionu vyhrát ve druhém kole, aby podpořili kandidáty Republikánů a pomohli jim porazit krajní pravici. Výzvu ale někteří levicoví kandidáti odmítli.

Naopak vedení LR vyzvalo, aby její kandidáti nikde levici v rámci boje proti FN nepodporovali. Avšak některé osobnosti této strany bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho výzvu odsoudily a doporučily svým kandidátům potírání FN i s pomocí levice.

Hollande: Návrat k náboženským válkám

Hollande zdůraznil, že tyto volby jsou důležité, protože regiony mají velký vliv na budoucí rozvoj oblastí. Z jejich kompetencí citoval především rozhodování o místní ekonomice, dopravě a školství. FN by podle něj kromě jiného ztížila místní investice a schopnost podniků inovovat a exportovat.

"Krajní pravice nejvíce klame v tom, že zamlčuje, že připravuje velký návrat zpět. Chtějí se vrátit do doby před rokem 1905, vrátit se k těm náboženským válkám, které zanechaly v historii našeho národa tak hluboké jizvy," prohlásil dnes francouzský premiér Manuel Valls u příležitosti 110. výročí zákona z roku 1905 o oddělení církví od státu.

Zatímco FN vyhrála 6. prosince v šesti regionech, kandidáti tradiční pravice byli úspěšní ve čtyřech a levicové kandidátky v čele s PS ve třech. V rozhodujícím volebním klání 13. prosince by podle odhadů FN mohla ovládnout až tři regiony, stejně jako PS, zatímco hlavním vítězem by se měla stát Sarkozyho formace ziskem nejméně sedmi krajů. Dosud naprostou většinu regionů ovládali socialisté, FN žádnou.

 

Právě se děje

Další zprávy