Hněv Rumunů neustává. Statisíce lidí demonstrovaly proti podivné amnestii

ČTK ČTK
3. 2. 2017 23:45
Kolem 200 000 až 250 000 lidí v pátek demonstrovalo v rumunské metropoli Bukurešti a v dalších pěti desítkách měst po celé zemi na protest proti rozhodnutí nové vlády omilostnit tisíce vězňů s cílem ulevit přeplněným věznicím. Podle agentury AFP se jen v hlavním městě sešlo na 100 000 osob.
V rumunské metropoli Bukurešť protestují desetitisíce lidí proti kroku levicové vlády, která se rozhodla omilostnit stovky vězňů.
V rumunské metropoli Bukurešť protestují desetitisíce lidí proti kroku levicové vlády, která se rozhodla omilostnit stovky vězňů. | Foto: Reuters

Bukurešť - Dalším dnem pokračovaly masové protesty Rumunů proti prominutí trestů tisícům vězňů. Podle oficiální verze nové vlády jde o uvolnění přeplněných věznic, jenže na této vlně by se svezla i řada politiků a úředníků podezřelých z korupce.

"Vláda chce legalizovat kriminalitu bílých límečků, která je ta nejzákeřnější," prohlásil jeden z účastníků demonstrace v Bukurešti, 43letý bankovní úředník Sergiu. Se svou manželkou projevil odhodlání chodit na manifestace každý den, dokud prý nebude opatření opět zrušeno.

"Cítím se jako v roce 1989," přidala se 50letá lékárnice Daniela se vzpomínkou na nepokoje, které tehdy vyústily v pád diktátora Nicolae Ceauceska. "Už nepřijmeme, aby s námi vláda zneužívající svých pravomocí jednala jako s ovcemi," dodala.

Vláda chce propustit na 2500 odsouzených - zejména těch, kteří si odpykávají tresty nižší než pět let a u kterých nešlo o zločiny sexuální povahy, zločiny násilné či o korupci. Kabinet rovněž navrhuje snížit na polovinu tresty vězňům starším šedesáti let, těhotným ženám a odsouzeným s malými dětmi.

Odpor vzbuzuje také vládní záměr novelizovat prostřednictvím nařízení i trestní zákoník, z něhož by těžili i mnozí politici podezřelí z korupce. To kritizoval i rumunský prezident Klaus Iohannis.

Václav Klaus nebyl schopný věrohodně vysvětlit, proč se v amnestii objevila abolice, tvrdí ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Amnestii podle něj provázely nezákonné činy a uplácení. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy