Hlavním nepřítelem Ruska je NATO, říká nová doktrína

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2010 17:45
Nová strategie Ruska nepočítá s tím, že by se situace ve světě v dohledné době stabilizovala
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR.
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes podepsal novou vojenskou doktrínu - základní strategický dokument obrany země a rozvoje ruské armády pro příští desetiletí.

Z jejího textu vyplývá, že se Rusko připravuje na další konflikty ve svém nejbližším okolí a přilehlém regionu. I když je podle armády rozsáhlý konvenční konflikt nepravděpodobný, počítá doktrína s dalšími ozbrojenými střety.

Počet oblastí, kde je Rusko bezprostředně ohroženo, prý stoupl a situace se bude v následujícím období, kdy dojde ke snížení vlivu některých států ve prospěch jiných, rychle měnit.

Hlavní vnější hrozbou pro Rusko je podle dokumentu Severoatlantická aliance, kterou Rusové viní z toho, že se snaží narušit celistvost ruské federace a její sféry vlivu. Toho se prý NATO snaží docílit například tím, že vysílá své vojáky (kontingenty) do států, které s Ruskem sousedí.

Dokument o atomu

Za další akutní hrozbou Rusko pokládá konstrukce protiraketových deštníků a dalších vojenských zařízení, které narušují globální stabilitu. Do tohoto okruhu doktrína řadí rovněž militarizaci vesmíru. Za hrozbu Rusko považuje také mezinárodní terorismus.

Souběžně s novou doktrínou byla schváleny Principy státní politiky v oblasti jaderného odstrašení do roku 2020.

Text tohoto dokumentu ale Kreml nezveřejnil a vypadá to, že pravděpodobně zůstane tajný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy