Hlavním nepřítelem Ruska je NATO, říká nová doktrína

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2010 17:45
Nová strategie Ruska nepočítá s tím, že by se situace ve světě v dohledné době stabilizovala
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR.
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes podepsal novou vojenskou doktrínu - základní strategický dokument obrany země a rozvoje ruské armády pro příští desetiletí.

Z jejího textu vyplývá, že se Rusko připravuje na další konflikty ve svém nejbližším okolí a přilehlém regionu. I když je podle armády rozsáhlý konvenční konflikt nepravděpodobný, počítá doktrína s dalšími ozbrojenými střety.

Počet oblastí, kde je Rusko bezprostředně ohroženo, prý stoupl a situace se bude v následujícím období, kdy dojde ke snížení vlivu některých států ve prospěch jiných, rychle měnit.

Hlavní vnější hrozbou pro Rusko je podle dokumentu Severoatlantická aliance, kterou Rusové viní z toho, že se snaží narušit celistvost ruské federace a její sféry vlivu. Toho se prý NATO snaží docílit například tím, že vysílá své vojáky (kontingenty) do států, které s Ruskem sousedí.

Dokument o atomu

Za další akutní hrozbou Rusko pokládá konstrukce protiraketových deštníků a dalších vojenských zařízení, které narušují globální stabilitu. Do tohoto okruhu doktrína řadí rovněž militarizaci vesmíru. Za hrozbu Rusko považuje také mezinárodní terorismus.

Souběžně s novou doktrínou byla schváleny Principy státní politiky v oblasti jaderného odstrašení do roku 2020.

Text tohoto dokumentu ale Kreml nezveřejnil a vypadá to, že pravděpodobně zůstane tajný.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy