Hlavním nepřítelem Ruska je NATO, říká nová doktrína

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2010 17:45
Nová strategie Ruska nepočítá s tím, že by se situace ve světě v dohledné době stabilizovala
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR.
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes podepsal novou vojenskou doktrínu - základní strategický dokument obrany země a rozvoje ruské armády pro příští desetiletí.

Z jejího textu vyplývá, že se Rusko připravuje na další konflikty ve svém nejbližším okolí a přilehlém regionu. I když je podle armády rozsáhlý konvenční konflikt nepravděpodobný, počítá doktrína s dalšími ozbrojenými střety.

Počet oblastí, kde je Rusko bezprostředně ohroženo, prý stoupl a situace se bude v následujícím období, kdy dojde ke snížení vlivu některých států ve prospěch jiných, rychle měnit.

Hlavní vnější hrozbou pro Rusko je podle dokumentu Severoatlantická aliance, kterou Rusové viní z toho, že se snaží narušit celistvost ruské federace a její sféry vlivu. Toho se prý NATO snaží docílit například tím, že vysílá své vojáky (kontingenty) do států, které s Ruskem sousedí.

Dokument o atomu

Za další akutní hrozbou Rusko pokládá konstrukce protiraketových deštníků a dalších vojenských zařízení, které narušují globální stabilitu. Do tohoto okruhu doktrína řadí rovněž militarizaci vesmíru. Za hrozbu Rusko považuje také mezinárodní terorismus.

Souběžně s novou doktrínou byla schváleny Principy státní politiky v oblasti jaderného odstrašení do roku 2020.

Text tohoto dokumentu ale Kreml nezveřejnil a vypadá to, že pravděpodobně zůstane tajný.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy