Hlavním nepřítelem Ruska je NATO, říká nová doktrína

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2010 17:45
Nová strategie Ruska nepočítá s tím, že by se situace ve světě v dohledné době stabilizovala
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR.
Letošní oslavy Dne vítězství si v ničem nezadají s oslavami, jakých bylo Rudé náměstí svědkem před rozpadem SSSR. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes podepsal novou vojenskou doktrínu - základní strategický dokument obrany země a rozvoje ruské armády pro příští desetiletí.

Z jejího textu vyplývá, že se Rusko připravuje na další konflikty ve svém nejbližším okolí a přilehlém regionu. I když je podle armády rozsáhlý konvenční konflikt nepravděpodobný, počítá doktrína s dalšími ozbrojenými střety.

Počet oblastí, kde je Rusko bezprostředně ohroženo, prý stoupl a situace se bude v následujícím období, kdy dojde ke snížení vlivu některých států ve prospěch jiných, rychle měnit.

Hlavní vnější hrozbou pro Rusko je podle dokumentu Severoatlantická aliance, kterou Rusové viní z toho, že se snaží narušit celistvost ruské federace a její sféry vlivu. Toho se prý NATO snaží docílit například tím, že vysílá své vojáky (kontingenty) do států, které s Ruskem sousedí.

Dokument o atomu

Za další akutní hrozbou Rusko pokládá konstrukce protiraketových deštníků a dalších vojenských zařízení, které narušují globální stabilitu. Do tohoto okruhu doktrína řadí rovněž militarizaci vesmíru. Za hrozbu Rusko považuje také mezinárodní terorismus.

Souběžně s novou doktrínou byla schváleny Principy státní politiky v oblasti jaderného odstrašení do roku 2020.

Text tohoto dokumentu ale Kreml nezveřejnil a vypadá to, že pravděpodobně zůstane tajný.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy