Hlásali konec světa, skončili v klecích na věži kostela

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2012 6:25
Podle průzkumu agentury SANEP je znepokojeno zprávami o konci světa sedm procent Čechů
Muž na festivalu mayské kultury v Meridě v Mexiku.
Muž na festivalu mayské kultury v Meridě v Mexiku. | Foto: Reuters

Praha - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oficiálně oznámil, že v pátek 21. prosince 2012 svět neskončí.

Krátký film s vysvětlením, že stoupenci této teorie špatně pochopili mayský kalendář a neuvědomili si, že i Mayové jsou si vědomi toho, že kdy něco končí, zároveň něco nového začíná.

"Tak jako neskončí váš kalendář, který máte doma pověšený v kuchyni, neskončí ani mayský kalendář," uvedla NASA v pětiminutovém spotu, který je dostupný na serveru YouTube.

Spot s názvem Why the World Didn´t End Yesterday (Proč svět včera neskončil) měl být zveřejněn až v sobotu 22. prosince, ale NASA se nakonec rozhodla zpřístupnit ho o několik dní dříve.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle dostupných zpráv se pověsti o konci světa šíří s větším úspěchem v Rusku nebo Číně.

Prosincový průzkum společnosti SANEP ukázal, že v České republice věří tomu, že se 21. prosince "něco stane", desetina lidí. Znepokojeno zprávami o konci světa je podle průzkumu přibližně sedm procent Čechů.

Náchylnost k víře v katastrofy se obvykle objevuje v dobách krize a nejistoty.

"Společnosti, které mají velké potíže, mají tendence poskytovat dějinám apokalyptické výklady, modlit se k Bohu děsu a žít v očekávání soudného dne," tvrdil francouzský kunsthistorik Henri Focillon.

Požár Londýna 1666 na obrazu neznámého malíře.
Požár Londýna 1666 na obrazu neznámého malíře. | Foto: wikimedia

Zánik světa předpovídal například už Seneca na přelomu našeho letopočtu. "Vše, co dnes vidíme a objevujeme, bude spáleno kosmickým požárem, po němž vzejde nový spravedlivý a šťastný svět," napsal tento římský filozof.

Mnozí se domnívali, že mu vývoj dává za pravdu, když v roce 79 mohutná erupce Vesuvu zničila Pompeje.

Očekávání katastrofy také několikrát v evropské historii navodily úkazy na obloze. Především Halleyova kometa. V roce 1618 byla velmi dobře viditelná nad Anglií a tehdejší obyvatelé včetně krále Jakuba I. později věřili, že to bylo znamení třicetileté války, která zdevastovala velkou část kontinentu.

Tato kometa se objevila také v roce 1910 a byla dávána do souvislosti s vypuknutím první světové války čtyři roky poté.

Příkladem očekávání konce světa souvisejícího s letopočtem je rok 1666. Londýn v tomto roce sežehl velký požár, takže se nabízela souvislost s blížící se apokalypsou, neboť 666 je číslo šelmy ze Zjevení svatého Jana.

Ve středověku provázela přesvědčení o konci světa víra v nový začátek, v příchod tisíciletého království Ježíše Krista.

Klece na věži kostela svatého Lamberta v Münsteru.
Klece na věži kostela svatého Lamberta v Münsteru. | Foto: wikimedia

Jedním z nejznámějších případů je uchvácení německého Münsteru křesťanskou komunitou novokřtěnců, kteří byli přesvědčeni o brzkém zániku stávajícího světa.

Pod vlivem samozvaného mesiáše Jana van Leydena a kazatele Jana Matthiase nastolili v roce 1534 v uzavřeném a obleženém Münsteru na osmnáct měsíců teokratickou diktaturu (město nazvali Novým Jeruzalémem), ve které existovala polygamie a tresty smrti i za mírné prohřešky.

V roce 1536 byli vůdci Nového Jeruzaléma po mučení popraveni a jejich těla dlouho tlela v klecích zavěšených na münsterském kostele svatého Lamberta. Pro výstrahu všem, kdo by chtěli hlásat falešná proroctví o konci světa…

Prázdné klece visí na věži dodnes a jsou symbolem Münsteru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy