Historik: globální finanční krize stihla už antický Řím

Blahoslav Hruška
29. 11. 2008 13:05
Roku 88 před Kristem Řím prohrál Asii - a zažil ekonomický krach

Londýn - Redukovat nynější ekonomické potíže, které trápí nejen USA, ale i Evropu, na projev krize moderního kapitalismu, by bylo chybou. První globální finanční krizi totiž zažil svět již v roce 88 před Kristem.

Tvrdí to alespoň historik Oxfordské univerzity Philip Kay, který se zabývá ekonomikou pozdní fáze římské republiky.

"Podstatná podobnost mezi tím, co se stalo před 21 stoletími a tím, co se děje v dnešní Británii, je v procesu masivního nárůstu monetární likvidity, který v kombinaci s problémy v zahraničí vedl k úvěrové krizi na domácí půdě," citoval historika list The Guardian.

Kay se opírá nejen o studium hospodářských dat, ale také o Ciceronův projev, který pronesl v roce 66 před Kristem.

Cicero tehdy jako prétor, tedy vysoce postavený politik, plédoval pro Pompeia Magna a požadoval, aby mu republika svěřila více pravomocí v boji s pontským králem Mithridatem VI., tedy panovníkem, který se právě roku 88 zmocnil provincie Asie a získal na svou stranu Athény.

Cicero ve své řeči zdůraznil, že peněžní systém Říma a asijské provincie jsou provázané a že ztráta jednoho povede i ke kolapsu druhého, jako se to už jednou stalo.

Rok 2008 a 88 před Kr. Podle Kaye není podobnost krizí náhodná.
Rok 2008 a 88 před Kr. Podle Kaye není podobnost krizí náhodná. | Foto: Reuters

"Dosaďte si za Asii USA a za Řím bankovní systém Velké Británie a vyjde vám, že totéž lze napsat o dnešní krizi," argumentuje Kay.

Vzhledem k tomu, že Cicero varování používal jen jako příklad z historie, lze vytušit, že Řím ekonomickou krizi spojenou s výpady krále Mithridata přestál. Jak? O tom historici zatím spekulují.

Jisté je jen to, že republika už byla v rozkladu. Šest let po Ciceronově zmiňované řeči se vlády ujal triumvirát, který vyústil ve vleklou občanskou válku a později vznik císařství.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 56 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy