"Historický den pro Ukrajinu". Tamní pravoslavní míří k samostatnosti od Moskvy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 11. 2018 11:50
Prezident Petr Porošenko podepsal v tureckém Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve, nezávislé na Moskvě. Uvedl to televizní kanál "112 Ukrajina".
Pravoslavní věřící. Ilustrační foto.
Pravoslavní věřící. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Istanbul - Prezident Porošenko nazval sobotu 3. listopadu "historickým dnem" pro Ukrajinu a dodal, že podepsaný dokument umožní definitivní osamostatnění tamních pravoslavných věřících od staleté nadvlády moskevského patriarchátu. Jeho hlavní představitel, ruský patriarcha Kirill II. označil už dříve tento krok za "překročení červené linie" a "legalizaci rozkolu". S konstantinopolským patriarchátem následně Moskva kvůli sporům o ukrajinské pravoslavné přerušila veškeré oficiální kontakty.

"Dohoda, kterou jsme dnes podepsali, vytváří veškeré podmínky pro to, aby proces (osamostatnění) proběhl přesně podle pravidel pravoslavné církve," prohlásil v sobotu v Turecku ukrajinský prezident. 

Podle kyjevského pravoslavného patriarchy Filareta bude nyní nutné sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi: ukrajinské pravoslavné církve kyjevského patriarchátu, ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu a ukrajinské pravoslavné autokefální církve. Filaret už v říjnu před novináři v Kyjevě slíbil, že se tak stane "v nejbližší době". Výsledkem má být i zvolení společného církevního představitele, kterému Konstantinopol předá i příslušný dokument o osamostatnění.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v devadesátých letech minulého století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii již dlouho, ale bezvýsledně. Právo udělovat tzv. autokefalii má pouze konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v tureckém Istanbulu. Ten se letos v říjnu rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Konstantinopolský patriarcha není absolutní hlavou pravoslavné církve a v hierarchii nemá postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Udělování církevní autonomie nicméně v pravomoci má. Moskevský patriarchát, který proti udělení autonomie Kyjevu ostře protestuje, má nicméně v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy