Ani si summitu G20 nevšimnete, sliboval hamburský starosta občanům. Po pekle v ulicích se omluvil

Foto: Odpor proti G20, kapitalismu a globalizaci přerostl v Hamburku v plenění a bitky s policisty
V německém Hamburku jednají zástupci nejvyspělejších ekonomik světa G20. Proti vrcholnému setkání už druhý den v hamburských ulicích protestovali demonstranti.
Protesty už od čtvrtka provázely rozbité výlohy...
...nebo hořící auta.
Lidé také blokovali ulice a křižovatky. Například kolona s Donaldem Trumpem na summit nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se protestům vyhnula.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
9. 7. 2017 6:39
Pod tlak se kvůli násilným protestům v ulicích dostal hamburský starosta Olaf Scholz, který před summitem obyvatelům druhého největšího německého města sliboval, že si konání vrcholné schůzky ani nevšimnou. Ani konec summitu zemí G20 totiž nepřinesl do ulic Hamburku klid. V noci na neděli dál pokračovaly střety demonstrantů s policií, která kolem půlnoci znovu nasadila i vodní děla a slzný plyn, informovala agentura DPA.

Hamburk - Summit zemí G20, který v Hamburku začal v pátek a skončil v sobotu, provázelo po celou dobu násilí v ulicích. Levicoví radikálové, kteří protestovali proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty na místo jednání státníků. Průběh závěrečných demonstrací v sobotu večer, kterých se zúčastnilo asi 55 000 lidí, byl ale ještě relativně málo násilný.  Nad ránem zavládl ve městě klid.

Situace se ve čtvrti Schanzenviertel opět vyostřila až krátce před půlnocí, kdy podle policie začali demonstranti zasahující policisty napadat. Část ze zhruba šesti set přítomných byla také zahalená, zdůvodnila zásah policie. Na místo dorazila i speciální jednotka, nakonec se ale stáhla a práci přenechala řadovým policistům.

Policie od počátku protestů do dnešního rána zadržela v souvislosti s demonstracemi proti summitu G20 v Hamburku celkem 188 osob.

Pod tlak se kvůli násilným protestům v ulicích dostal hamburský starosta Olaf Scholz, který před summitem obyvatelům druhého největšího německého města sliboval, že si konání vrcholné schůzky ani nevšimnou. Naposledy ho kritizoval například předseda policejních odborů (DPG) Rainer Wendt. "Zesměšňoval nás, když jsme varovali před nepokoji," uvedl. Scholz by se podle něj měl "poroučet".

Scholz už vyjádřil politování, že se nepodařilo dodržet slib, který dal občanům. Policie podle něj ale "dělala, co mohla". Situace úřady nicméně nepodcenily, uvedl starosta. O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20 000 policistů, zhruba dvě stovky jich v uplynulých dnech utrpěly zranění.

"Skvělou práci" německá policie odvedla také podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Všichni se cítili naprosto v bezpečí navzdory anarchistům," napsal na Twitteru před odletem do USA.

Ke kritice protestujících, kteří se uchýlili k násilí, se v příspěvku zveřejněném dnes v listu Bild am Sonntag připojil ministr zahraničí. "Obraz Německa u mezinárodní veřejnosti události v Hamburku silně naruší," uvedl šéf diplomacie Sigmar Gabriel. Politický motiv protestů byl podle něj jen záminkou a pachatelům výtržností šlo jen o násilí. "Pachatelé se nijak neliší od neonacistů a jejich žhářských útoků. S údajně 'levicovými motivy' to nemá nic společného," dodal Gabriel.

Summit G20 doprovázejí masové protesty a střety demonstrantů s policií. | Video: Reuters, Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 10 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy