Haag zprostil obžaloby Miloševičovy spolupracovníky

ČTK ČTK
30. 5. 2013 19:30
Verdikt vyvolal radost v Srbsku, ale rozčarování mezi pozůstalými po obětech v Bosně
Franko Simatovič (vpravo nahoře) a Jovica Stanišič (nahoře uprostřed) před haagským tribunálem.
Franko Simatovič (vpravo nahoře) a Jovica Stanišič (nahoře uprostřed) před haagským tribunálem. | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu zprostil obžaloby z válečných zločinů v Bosně a v Chorvatsku dva dřívější představitele srbských bezpečnostních služeb Jovicu Stanišiče a Franka Simatoviče.

Oba patřili k nejbližším spolupracovníkům někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který zemřel v roce 2006, když byl sám tribunálem souzen. Verdikt vyvolal radost v Srbsku, ale rozčarování mezi pozůstalými po obětech v Bosně.

Bývalý šéf tajných služeb Stanišić (62) a jeho bývalý zástupce a zároveň velitel speciálních jednotek Franko Simatović zvaný Frenki (63) byli obžalováni z odpovědnosti za vraždy a deportace desetitisíců Muslimů (dnes Bosňáků) a Chorvatů v Bosně a Hercegovině a v Chorvatsku během válečných konfliktů, jež v letech 1991-1995 provázely rozpad jugoslávské federace.

Vina Jovici Stanišiče a Franka Simatoviče nebyla podle soudce Alphonse Orieho prokázána. Jak řekl, nebyly předloženy dostatečné důkazy svědčící o tom, že by některý z obžalovaných podněcoval vojáky, kteří se dopouštěli vražd a dalších zločinů, nebo jim pomáhal.

Žalobce tribunálu žádal pro oba doživotní vězení. Proti čtvrtečnímu závěru tříčlenného senátu se může odvolat.

Orie zároveň s osvobozujícím verdiktem nařídil okamžité propuštění Stanišiče a Simatoviče z vazební věznice tribunálu.

Rozsudek následuje tři měsíce po rozhodnutí odvolacího senátu ICTY, který zbavil obvinění bývalého velitele jugoslávské armády Momčila Perišiče z napomáhání a podněcování zločinů páchaných vzbouřenými Srby v Bosně.

Oba verdikty podle agentury AP podporují často opakovaná ujišťování Bělehradu, že Srbsko záměrně nepomáhalo zločinům, jichž se dopouštěli srbští rebelové v Bosně a v Chorvatsku.

Srebrenica:

Srbský premiér Ivica Dačić dal najevo radost z rozsudku. "Rozhodnutí haagského tribunálu vítám. Takovýto verdikt má pro Srbsko velký význam," reagoval podle agentur AFP. "Srbská vláda vždy trvala na rovném procesu pro všechny obžalované před ICTY, protože je to jediný způsob, jak zjistit pravdu o válce v tomto regionu a zajistit podmínky pro usmíření, mír a stabilitu v tomto regionu."

Zklamání ale vyvolala čtvrteční zpráva z Haagu v Bosně mezi blízkými muslimských obětí zločinů, které krvavou válku provázely.

"Je to neuvěřitelné a nepřijatelné! Blahopřeju haagskému tribunálu a jeho soudcům," reagovala podle AFP ironicky předsedkyně Společnosti matek ze Srebrenice Munira Subašičová, která sama přišla při srebrenickém masakru koncem války v roce 1995 o dva syny. "Je to politické rozhodnutí. Jsem šokovaná," dodala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy