H1N1: Norsko hlásí smrtící mutaci, Britové odolný virus

Zahraničí Zahraničí
20. 11. 2009 21:25
Ve skandinávské zemi už zemřeli dva lidé

Oslo - V Norsku se zřejmě objevila nebezpečná mutace viru prasečí chřipky H1N1. Podle místních lékařů je nebezpečnější než dosud známý virus a šíří se rychleji vzduchem.

Vir A(H1N1) je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Jeho mutaci našli norští odborníci v těle tří lidí.

Dva z nich zabil, další člověk byl v kritickém stavu.

Ze sedmdesáti lidí, nakažených prasečí chřipkou v Norsku, se zatím tato mutace objevila u třech, uvedl Norský institut veřejného zdraví.

23 mrtvých Norů

Zatím není jasné, jestli se zmutovaný vir přenáší z člověka na člověka. "Podle toho, co víme, se nezdá, že by zmutovaný vir koloval v populaci, ale že se spontánně změnil u těchto tří pacientů," uvedl ředitel ústavu Geir Stene Larsen v prohlášení.

Vědci potenciálně významnou mutaci viru již objevil. "Mutace by mohla ovlivnit schopnost viru proniknout hlouběji do dýchacího systému, takže by mohla zapříčinit závažnější onemocnění," uvedl ústav. Norští experti ale dodali, že nemají důvod se domnívat, že by změna virového kmenu měla vliv na účinek očkovacích vakcín či antivirových léků.

Norské odborníky, kromě zmutované chřipky trápí také vysoký počet obětí v poměru k nakaženým. V severské zemi totiž na prasečí chřipko zemřelo již 23 lidí. Zatím nejrozumnějším vysvětlení pro tuto nemilou statistiku je spojení chřipkové nákazy s časným příchodem zimy, který předběhl připravované očkování proti nemoci.

Odolný virus v Británii

Další znepokojivá zpráva přišla z Velké Británie. V nemocnici v Cardiffu se pět pacientů nakazilo variantou viru prasečí chřipky, který má odolnost proti protivirovému léku Tamiflu.

Podle BBC se zřejmě nakazili přímo v nemocnici. Pokud se to potvrdí, půjde o první zdokumentovaný případ přenosu odolného viru z člověka na člověka. Dosud známé případy viru, který nereagoval na léčbu Tamiflu, se totiž z původních pacientů nerozšířily.

Britské úřady ubezpečily veřejnost, že mají infikované pacienty pod kontrolou a nehrozí další šíření odolné varianty viru. Zda opravdu došlo k přenosu z člověka na člověka ještě musí potvrdit další testy.

Třetí mrtvý v Česku

V České republice dnes zemřel třetí člověk, nakažený virem H1N1. Stalo se tak v karlovarské nemocnici.

Hlavní hygienik Michal Vít dnes zároveň prohlásil, že Česká republika už stojí na prahu epidemie. Epidemiologickou hranici dvou tisíc nakažených na sto tisíc obyvatel překročily Karlovarský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy