H1N1: Norsko hlásí smrtící mutaci, Britové odolný virus

Zahraničí Zahraničí
20. 11. 2009 21:25
Ve skandinávské zemi už zemřeli dva lidé

Oslo - V Norsku se zřejmě objevila nebezpečná mutace viru prasečí chřipky H1N1. Podle místních lékařů je nebezpečnější než dosud známý virus a šíří se rychleji vzduchem.

Vir A(H1N1) je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Jeho mutaci našli norští odborníci v těle tří lidí.

Dva z nich zabil, další člověk byl v kritickém stavu.

Ze sedmdesáti lidí, nakažených prasečí chřipkou v Norsku, se zatím tato mutace objevila u třech, uvedl Norský institut veřejného zdraví.

23 mrtvých Norů

Zatím není jasné, jestli se zmutovaný vir přenáší z člověka na člověka. "Podle toho, co víme, se nezdá, že by zmutovaný vir koloval v populaci, ale že se spontánně změnil u těchto tří pacientů," uvedl ředitel ústavu Geir Stene Larsen v prohlášení.

Vědci potenciálně významnou mutaci viru již objevil. "Mutace by mohla ovlivnit schopnost viru proniknout hlouběji do dýchacího systému, takže by mohla zapříčinit závažnější onemocnění," uvedl ústav. Norští experti ale dodali, že nemají důvod se domnívat, že by změna virového kmenu měla vliv na účinek očkovacích vakcín či antivirových léků.

Norské odborníky, kromě zmutované chřipky trápí také vysoký počet obětí v poměru k nakaženým. V severské zemi totiž na prasečí chřipko zemřelo již 23 lidí. Zatím nejrozumnějším vysvětlení pro tuto nemilou statistiku je spojení chřipkové nákazy s časným příchodem zimy, který předběhl připravované očkování proti nemoci.

Odolný virus v Británii

Další znepokojivá zpráva přišla z Velké Británie. V nemocnici v Cardiffu se pět pacientů nakazilo variantou viru prasečí chřipky, který má odolnost proti protivirovému léku Tamiflu.

Podle BBC se zřejmě nakazili přímo v nemocnici. Pokud se to potvrdí, půjde o první zdokumentovaný případ přenosu odolného viru z člověka na člověka. Dosud známé případy viru, který nereagoval na léčbu Tamiflu, se totiž z původních pacientů nerozšířily.

Britské úřady ubezpečily veřejnost, že mají infikované pacienty pod kontrolou a nehrozí další šíření odolné varianty viru. Zda opravdu došlo k přenosu z člověka na člověka ještě musí potvrdit další testy.

Třetí mrtvý v Česku

V České republice dnes zemřel třetí člověk, nakažený virem H1N1. Stalo se tak v karlovarské nemocnici.

Hlavní hygienik Michal Vít dnes zároveň prohlásil, že Česká republika už stojí na prahu epidemie. Epidemiologickou hranici dvou tisíc nakažených na sto tisíc obyvatel překročily Karlovarský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy