Gubernátor Oděské oblasti na Ukrajině a gruzínský exprezident Saakašvili podal demisi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2016 19:45
Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili podal demisi z funkce gubernátora Oděské oblasti na Ukrajině. Sám to v pondělí oznámil s tím, že "s korupcí bude bojovat nadále." Saakašviliho do funkce jmenoval loni v květnu ukrajinský prezident Petro Porošenko. Gruzínec se dostával opakovaně do konfliktu s některými ukrajinskými ministry a obviňoval část politického vedení Ukrajiny, že boj s korupcí nemyslí vážně. K rezignaci uvedl, že Porošenko dává moc v Oděse dvou zločineckým klanům, které jsou "nepřáteli Ukrajiny."
Michail Saakašvili.
Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Kyjev - Oděský gubernátor Michail Saakašvili složil funkci a v odůvodnění svého kroku obvinil ukrajinského prezidenta Petra Porošenka z krytí korupčních praktik. V Oděse prý hlava státu podporuje dva místní kriminální klany a až cynicky blokuje reformní proces. Někdejší gruzínský prezident Saakašvili uvedl, že začíná novou etapu boje s korupcí. Porošenkův úřad oznámil, že prezident Saakašviliho odvolá, pokud o to vláda požádá.

Saakašvili stál v letech 2004-2013 v čele Gruzie a proslul úspěšným prosazování protikorupčního programu. Po odchodu z funkce mu Porošenko loni v květnu nabídnul úřad gubernátora významné Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Saakašvili ale od počátku působení na Ukrajině poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím, které podle něj sahá do nejvyšších pater ukrajinské politiky. Ve stále větší míře začal z odpovědnosti za neuspokojivý stav obviňovat přímo Porošenka.

Saakašvilimu podle vyjádření mimo jiné vadí nezdar bezcelní zóny v oděském přístavu, která byla jedním z jeho hlavních projektů. Porošenko prý navzdory slibům budování zóny nepodpořil a navíc podporuje v Oděse "kriminální klan vrahů" a další "klan korupčníků". Oděskou oblast prý Kyjev vydává nepřátelům Ukrajiny, oporou korupce je podle Saakašviliho ministr vnitra Arsen Avakov.

"Nehodlám o tom mlčet, už mám toho všeho dost," řekl Saakašvili novinářům. "Chci také říci, že mně ještě nikdy v životě nikdo takto a tak cynicky nelhal," dodal podle agentury Reuters se zjevným odkazem na Porošenka a na lidi v ústředních státních orgánech. Poslední kapkou podle něj bylo zveřejňování majetkových poměrů ukrajinských politiků a státních úředníků, které odhalilo jejich mnohamilionový, podle kritiků nelegálně získaný majetek.

Svůj boj ale Saakašvili nehodlá vzdát. "Rozhodl jsem se zahájit novou etapu boje, ať nedoufají, že se mě zbaví," řekl někdejší gruzínský prezident bez dalšího upřesnění.

Porošenko mezitím uvedl, že Saakašviliho odvolá, pokud o to vláda požádá. Vláda tvrdí, že je ochotna gubernátorově žádosti o odvolání vyjít vstříc, demise ale prý ještě nedorazila. Prezidentská kancelář podle listu Ukrajinska pravda vybírá Saakašviliho nástupce, zatímco v Kyjevě se spekuluje, že se exprezident stane "motorem" nové politické strany.

Oděský starosta Gennadij Truchanov označil Saakašviliho za konfliktního a neefektivního funkcionáře, který jako "prozatímní figura" nebyl s to nastolit pořádek a uskutečnit slibované reformy. Je prý rád, že nastalo "prozření" a řekl také, že Oděsa vinou Saakašviliho "experimentů" ztratila dva roky a situace se jen zhoršila.

Saakašvili se loni na podzim postavil proti znovuzvolení Truchanova, kterého napadal jako proruského a zkorumpovaného politika. "Radnice Oděsy se chopili ti, kteří zfalšovali místní volby rychlostí zelených mužíků," řekl v narážce na bleskové obsazení Krymu ruskými vojáky po prozápadním převratu v Kyjevě z února 2014.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy