Gyurcsány a Fico se nesešli,ale pohádali

Red Zah, ČTK
10. 10. 2006 14:37
Visegrád - Tradičně poklidné setkání středoevropských spojenců se změnilo v hádku maďarského a slovenského premiéra.

Summit premiérů takzvané visegrádské čtyřky v Maďarsku poznamenala otevřená roztržka mezi předsedou slovenské vlády Robertem Ficem a jeho maďarským protějškem Ferencem Gyurcsányem.

Maďarský premiér nejdříve zrušil dohodnutou bilaterální schůzku s Ficem a později na tiskové konferenci řekl, že slovenský premiér si pustil "příliš k tělu" nacionalisty, populisty a extremisty. Fico rozhořčeně reagoval prohlášením, že takové důvody slyší poprvé a že věří, že Gyurcsány měl na mysli jinou zemi.

Fico: Proti extremismu bojujeme

Napětí mezi oběma sousedními státy se vyostřilo zejména po údajném útoku extremistů na studentku maďarské národnosti v Nitře na konci srpna, který byl ale podle slovenské policie vymyšlený. Podle Budapešti extremisty k útokům na maďarskou menšinu povzbuzuje přítomnost Slovenské národní strany ve Ficově vládě. 

Fico prohlásil, že jeho vláda vyhlásila jasný boj proti xenofobii a extremismu a o slovensko-maďarských vztazích je připraven jednat kdykoliv a kdekoliv. 

Gyurcsány namítl, že schůzka s Ficem by neměla žádný smysl, protože by oba trvali na svých názorech. "To by nebylo setkání, ale diskuse bez výsledků, v horším případě hádka, a to není dobré řešení," řekl na tiskové konferenci maďarský premiér.

Gyurcsány: Posilujete nacionalisty

Podle Gyurcsánye se celý spor točí kolem jedné zásadní věci: vlády mají zodpovědnost za to, na jakých idejích jsou postaveny. "Jestliže někdo k vládě pustí příliš blízko radikalismus, připravuje půdu k tomu, aby se radikální síly posílily. Pokud někdo pustí blízko k sobě nacionalismus, posílí nacionalistické síly ve společnosti," řekl Gyurcsány.

"Já doufám, že pan premiér hovořil o nějaké jiné zemi a nehovořil o Slovensku," reagoval předseda slovenské vlády.

Fico se potýká s kritikou svých evropských partnerů za to, že po vítězství v červnových volbách vzal do vlády Slovenskou národní stranu, která je považována za krajně pravicovou a nacionalistickou. Gyurcsány zase na domácí scéně čelí pravicové opozici, která požaduje jeho odstoupení od zveřejnění nahrávky s premiérovým přiznáním k předvolebním lžím o stavu ekonomiky. Oba premiéři jsou přitom socialisté.

 

Právě se děje

Další zprávy