Guantánamo ohrožuje bouře, teroristé se stěhují

Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2012 10:00
V procesu století měl ve čtvrtek vypovídat "mozek" útoků z 11. září. Nebude
Obvinění z útoků z 11. září 2001 se modlí na základně Guantánamo.
Obvinění z útoků z 11. září 2001 se modlí na základně Guantánamo. | Foto: Reuters

Guantánamo - Nejprve postní měsíc ramadán, potom vykolejený vlak u Baltimoru, který přerušil internetové spojení americké pevniny s vojenskou základnou Guantánamo na Kubě. A teď tropická bouře Isaac, která se žene na Ameriku a podle meteorologů se brzy změní v hurikán.

Už potřetí nechal plukovník James Pohl, soudce vojenského tribunálu na Guantánamu, odložit slyšení pěti obviněných z útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Místo do soudní síně míří dvě stovky lidí, kteří se měli slyšení zúčastnit, do bezpečí.

Mluvčí vojenské základny oznámil, že kvůli bouři bude do stabilní, vůči hurikánu odolné budovy přestěhováno i veškeré její osazenstvo.

Proces, jemuž se už dlouho přezdívá "proces století", formálně odstartoval letos v květnu.

Před vojenským tribunálem stanul Chálid Šajch Muhammad, označovaný za "mozek" 11. září. Spolu s ním si obvinění vyslechli i další čtyři členové Al-Káidy, mezi nimi například Jemenec Ramzí Binalšíbb, který chtěl být únoscem letadla, ale nedostal v Německu americké vízum.

Obžaloba je viní ze 169 trestných činů a vraždy v 2976 případech. Právě tolik lidí zemřelo v unesených letadlech, ve zřícených věžích Světového obchodního centra v New Yorku a v budově Pentagonu.

Už v pondělí dorazili na Guantánamo, kde Američané krom pětice obviněných stále drží asi 150 domnělých teroristů, vojenským speciálem žalobci a obhájci. O den později pak armáda z Washingtonu přivezla hrstku novinářů. 

Kvůli nehodě nákladního vlaku, při němž byl poškozen důležitý optický kabel, se ale obhájci nebyli schopni dostat k dokumentům uloženým na serveru ve Spojených státech. Spojení se vojákům podařilo obnovit až po několika hodinách, proto měly výslechy obžalovaných namísto ve středu začít dnes.

Obhajoba chce všechno vsadit na jednu kartu: hodlá zpochybnit výslechové metody, které vojáci na Guantánamu vůči vězňům použili. A upozornit na to, jak moc je vyšetřování i proces před vojenským soudem netransparentní.

Věznice na Guantánamu.
Věznice na Guantánamu. | Foto: Reuters

Čas na cenzuru

Své o tom vědí i přizvaní novináři. I když budou přímo na Guantánamu, důležité detaily se nedozví, upozorňují americká média.

Masivního utajování si všímá i tisk z Evropy. "Novináři sedí v místnosti, kterou od soudní síně dělí zvukotěsné, neprůstřelné sklo," popisuje deník Die Welt. "Zvuk ze síně se k nim dostane se zhruba 40sekundovým zpožděním."

Zmíněných 40 vteřin vojákům-cenzorům umožní, aby eliminovali poznámky nebo i celé části konverzace, které spadají do kategorie "tajné". K novinářům se tedy dostanou jen předem schválené informace.

Zcela jistě tak neuslyší nic o takzvaném waterboardingu - metodě, při které má vyslýchaný pocit, že se topí. Odpůrci této praktiky ji považují za mučení.

CIA přitom už dříve připustila, že waterboarding u Chálida Šajch Muhammada použila, a to hned 183krát.

Obstrukce na úvod

Sám Muhammad se už v roce 2008 přiznal k tomu, že útoky na New York a Washington naplánoval. Řekl, že je na to hrdý, mrzí ho pouze, že zemřely také děti.

Ke svému podílu se rovněž s hrdostí hlásí i další čtyři obvinění.

Chálid Šajch Muhammad na snímku pořízeném krátce po jeho zatčení v Pákistánu v roce 2002.
Chálid Šajch Muhammad na snímku pořízeném krátce po jeho zatčení v Pákistánu v roce 2002. | Foto: Reuters

Chálida Šajcha Muhammada zatkla pákistánská policie v březnu 2003 v Rávalpindí na severu země. V noci jej spícího překvapila v bytě, kde se skrýval. Pákistánci předali teroristu Američanům, od roku 2006 je vězněn na Guantánamu.

Při zahájení procesu v květnu obžalovaní odmítali se soudem jakkoli spolupracovat - nechtěli si nasadit sluchátka, aby nemuseli poslouchat tlumočení, a neodpovídali na soudcovy otázky.

Jednání se muselo několikrát přerušit, soudce nařídil přestávky na jídlo a také na modlitby, přesto se ale obžalovaní modlili i přímo v sále. Jeden z nich musel být do soudní síně přivezen uvázaný v křesle.

 

Právě se děje

Další zprávy