Gruzie propustila dvě stovky "politických" vězňů

ČTK ČTK
13. 1. 2013 18:40
Proti této amnestii se ostře stavěl prezident Saakašvili. Jeho veto bylo přehlasováno
Michail Saakašvili na starším snímku.
Michail Saakašvili na starším snímku. | Foto: Reuters

Tbilisi - Skoro dvě stovky lidí, považovaných novým gruzínským parlamentem za politické vězně, vyšly v neděli z věznic na svobodu.

Proti této amnestii se ostře stavěl prezident Michail Saakašvili, ale nová vládní většina přehlasovala jeho veto a amnestii prosadila.

Podle agentury AP bylo mnoho ze 190 propuštěných vězňů zatčeno během protestů proti Saakašviliho režimu předloni v květnu, zatímco další byli odsouzeni za pokusy svrhnout vládu či za špionáž pro Rusko.

Vztahy mezi Tbilisí a Moskvou se ocitly na bodu mrazu po krátké válce v srpnu 2008 o separatistické provincie Jižní Osetie a Abcházie, po které následovalo přerušení diplomatických styků.

"Byla to velká ostuda celé země, že Saakašvili měl své vězně," řekla předsedkyně sněmovního výboru pro lidská práva Eka Beseliaová, když vítala sedmdesátku vězňů propuštěných z tbiliské věznice Gldani. "Nová vláda plní své závazky vůči lidu, který tolik let trpěl v žalářích," dodala.

"Dnes je historický den. Pronásledování lidí zatčených z politických důvodů je minulostí," přidal se parlamentem jmenovaný ombudsman Ucha Nanuašvili. Více než tři tisícovky dalších vězňů, jejichž tresty amnestie snížila, mají vyjít na svobodu během dvou měsíců.

Saakašvili kritizuje parlament

Saakašviliho strana, která dominovala v gruzínské politice po devět let, ztratila kontrolu nad parlamentem v říjnových volbách. Nová parlamentní většina získala právo vytvořit novou vládu a jmenovat premiéra. Nový šéf vlády, miliardář Bidzina Ivanišvili, jenž nabyl jmění v Rusku, bojuje o moc s prozápadním prezidentem Saakašvilim, který si v postsovětské republice dříve získal respekt bojem proti korupci a liberálními reformami.

Saakašvili dříve varoval před "vážnými důsledky", jaké podle něj bude mít propuštění těžkých zločinců a ruských špehů (amnestie se vztahuje na zločiny vlastizrady, vojenské vzpoury, špionáže, loupeží, podvodů, krádeží, pašování drog a další trestné činy).

Kritizoval rovněž parlament za to, že nevyužil příležitosti vyměnit odsouzené špiony za Gruzínce vězněné za špionáž v Rusku. Mezi dnes propuštěnými vězni byli i čtyři Rusové.

Foto: V Gruzii si děti ve školce hrají v opravdovém letadle

Jeden z osvobozených vězňů, jednapadesátiletý inženýr a otec šesti dětí Džemal Gundiašvili, byl uvězněn během předloňských protestů a odsouzen za pokus o státní převrat ke třem letům ve vězení. Tvrdil, že byl ve vězení opakověně bit a měl zlomená žebra. "Hodně (z nás) pomýšlí pokračovat v boji, protože jsme přesvědčeni, že za tyto zločiny je zodpovědný Saakašviliho režim," řekl.

Videozáznamy z bití a znásilňování vězňů v káznici Gldani se objevily na veřejnosti krátce před parlamentními volbami a vyvolaly mezi lidmi hněv na Saakašviliho vládu, obviňovanou z přivírání očí nad rozsáhlým zneužíváním za mřížemi. Ve svém důsledku pomohly Ivanišvilimu k volebnímu vítězství.

Po volbách několik bývalých vládních činitelů bylo zatčeno a obviněno ze zneužívání moci a z dalších zločinů. Západ však varoval Ivanišviliho před pořádáním honu na čarodějnice v řadách Saakašviliho spolupracovníků.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 35 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy