Grafika: Rok 2015 byl nejteplejším v historii. Největším rekordmanem byl měsíc říjen

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 29. 12. 2015 7:00
O rekordu rozhodlo již prvních deset měsíců, kdy teplota byla asi o 0,7 °C nad dlouhodobým průměrem. Mezi deseti nejteplejšími měsíci v historii měření je jich sedm z roku 2015. Podle Světové meteorologické organizace stojí za letošními globálními teplotními rekordy lidská činnost a také klimatický jev El Niňo.

načítám grafiku

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy