Když senátorka a bývalá první dáma USA Hillary Clintonová a její kolega ze Senátu i z Demokratické strany Barack Obama oficiálně oznámili svou prezidentskou kandidaturu, nabral boj o Bílý dům na zajímavosti.
Možnost, že by poprvé v dějinách Spojených států mohla do nejvyšší funkce usednout žena, nebo Afroameričan, spousta lidí přivítala jako důkaz, že se americká politika po dlouhých letech předvídatelnosti konečně vyrovnává s modernizačními a emancipačními trendy ve společnosti.
Geffenův obrat od Clintonových k Obamovi
Teď se ale ukazuje, že představa o úsvitu nové, hezčí politiky v USA, byla mírně řečeno naivní. Ani zmiňovaní "politici nového typu" se totiž nezdráhají používat osobních útoků, které přitom sami mnohokrát pranýřovali.
Věc je z pohledu zastánců čistšího politického boje o to horší, že se Clintonová s Obamou dostali do sporu kvůli penězům, respektive sponzorovi.
Hollywoodský magnát David Geffen, který kdysi patřil ke skalním příznivcům manželů Clintonových, nyní vidí naději své země pouze ve zvolení Baracka Obamy, a jeho podpora tomuto politikovi není zdaleka jen verbální.
Na sponzorském večírku, který tento týden Geffen na počest černošského senátora ze státu Illinois hostil, se na jeho kampaň vybralo přes jeden milión dolarů.
"Bezohledný chlapík" a jeho "polarizující manželka"
Větší ohlas ale vyvolaly poznámky, které Geffen učinil v rozhovoru pro New York Times na adresu Obamovy protikandidátky i jejího manžela, exprezidenta Billa Clintona, jehož označil za "bezohledného chlapíka, který poskytl svým nepřátelům dostatek munice k jejich ničivým útokům". Má se za to, že hovořil o skandálu kolem stážistky Moniky Lewinské.
"Nemyslím, že by naši zemi mohla sjednotit další neuvěřitelně polarizující osobnost, a to bez ohledu na to, jak je chytrá a ambiciózní. A řekněte mi, jestli existuje někdo ambicióznější než Hillary Clintonová?" prohlásil pak na adresu Clintonovy manželky Geffen.
Senátorka Clintonová se proti výrokům okamžitě ohradila a vyzvala Obamu, aby výroky svého sponzora odsoudil a peníze, které mu poskytl na kampaň, vrátil, neboť sám předtím kritizoval negativní kampaně a osobní útoky v americké politice jako nežádoucí jev.
"Není mi jasné, proč bych se měl omlouvat za výroky někoho jiného," prohlásil podle senátorova mluvčího Dana Pfeiffera v reakci na tuto výzvu Obama a dodal: "Vždycky jsem říkal, že senátorku Clintonovou navýsost respektuji a považuji ji za spojence v Senátu, na čemž tato kampaň nic nemění."
Záporné body pro oba
I když podle Billa Schneidera, politického analytika americké televizní stanice CNN, nejde o zásadní spor, který by mohl mít dlouhodobý dopad, odhalil prý střet mezi Clintonovou a Obamou některé důležité aspekty.
Především se ukázalo, že Hillary Clintonová je připravena vracet úder, zároveň se ale potvrzuje, že si s sebou nese zátěž z minulosti v podobě pouta, které ji pojí s manželem Billem, jehož velká část americké veřejnosti nemůže vystát.
A co se týče senátora Obamy, ani on ze sporu nevychází s čistým štítem, a to právě kvůli svým předchozím výpadům na adresu negativních kampaní a osobních útoků, jež často v předvolební Americe dominují na úkor civilizované debaty o reálných problémech.