Zákon o občanském svazku definuje sňatek jako "dobrovolný svazek dvou osob, který je úředně vykonán a zaregistrován buď jako manželství, nebo občanský svazek".
Nespecifikuje však už, zda jde o heterosexuální nebo homosexuální partnerství. Zároveň ale připouští, aby oddávající úředník odmítl osoby stejného pohlaví oddat, pokud to bude v rozporu s jeho "svědomím, vírou a přesvědčením".
Africký národní kongres pro
Novou normu schválilo Národní shromáždění výraznou většinou. Pro bylo 230 poslanců, proti jen 41 poslanců.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Jižní Afrika povolí svatby homosexuálů
- Gay pride, protesty na pokračování
- Na průvod gayů zaútičili radikálové
Na jeho přijetí měli hlavní podíl poslanci Afrického národního kongresu, kteří mají v parlamentu výraznou většinu a před hlasováním dostali doporučení zákon podpořit.
Bojovníci za práva homosexuálů v JAR přijetí zákona vesměs přivítali. Někteří z nich však kritizují klauzuli umožňující oddávajícím odmítnout provést obřad osobám stejného pohlaví a žádají stejná práva, jako mají heterosexuální páry.
Proti zákonu se naopak postavili představitelé římskokatolické církve, podle nichž sňatky takových osob "zneváží svátost tradičního manželství".
Pokroková ústava zakazuje diskriminaci
Jihoafrická republika uznala práva homosexuálů již krátce po svržení apartheidu v roce 1994. V nové ústavě zakázala jako první stát na světě diskriminaci občanů kvůli jejich sexuální orientaci.
Na konci loňského roku rozhodl jihoafrický ústavní soud, že legislativa odpírající manželství homosexuálům je protiústavní, a nařídil vládě, aby nejpozději do 1. prosince letošního roku připravila zákon, který nebude manželství definovat výlučně jako svazek muže a ženy.
Pokud by tak neučinila, staly by se svazky osob stejného pohlaví součástí legislativy automaticky.
Než zákon vstoupí v platnost, musí ho ještě schválit Národní provinční rada, horní komora parlamentu, a poté podepsat prezident Thabo Mbeki. To je však považováno už jen za formalitu.
Jižní Afrika se tak připojila do společenství hrstky zemí, které sňatky homosexuálů umožňují; jde o Nizozemsko, Belgii, Španělsko a Kanadu. Několik dalších převážně evropských zemí, včetně České republiky, má zákon o registrovaném partnerství.