Gándhího osobní věci i přes protesty vydraženy

Naďa Straková
6. 3. 2009 12:40
Prodej předmětů, které kdysi patřily duchovnímu otci Indie, vyvolal pozdvižení

New York - Předměty, jež vlastnil indický duchovní vůdce Mahátma Gándhí, byly i přes protesty v jeho rodné zemi vydraženy v aukci. Vlastník Gándhího osobních věcí James Otis se marně snažil na poslední chvíli dražbu kvůli protestům zastavit. Informoval o tom britský server BBC.

Brýle s kulatými kovovými obroučkami, sandály, misku, talíř a kapesní hodinky koupil indický obchodník Vidžaj Mallya za 1,8 milionu amerických dolarů (bezmála 40 milionů Kč). Podle slov jeho prostředníka, který ho na aukci zastupoval, se tento podnikatelský magnát chystá osobní předměty vrátit zpět do Indie.

"Mám za to, že Indové jsou jistě rádi, že se Gándhího osobní věci vrátí zpět domů," prohlásil Tony Bedi, který za Mallyu licitoval. "Vlastně se aukce účastnil (Mallya) za Indii."

Aukční dům Antiquorum se sídlem v New Yorku vydal prohlášení, že aukci nebude uzavírat po dobu dvou týdnů, aby se mohly dořešit patřičné právní náležitosti.

Znevážení duchovního dědictví

Aukce vyvolala v Indii rozsáhlé protesty a jeden z indických ministrů ji označil za "nechutnou komercializaci".

Vydražené Gándhího osobní věci, které se mají vrátit zpět do země původu
Vydražené Gándhího osobní věci, které se mají vrátit zpět do země původu | Foto: Reuters

Protestující na vládu tlačili, aby předměty sama zakoupila.

"Gándhí by s tímto nesouhlasil," prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí Anand Sharma. "Znevážilo to dědictví Gándhího, aukce se neměla vůbec odehrát," dodal.

Původní vlastník dražených předmětů James Otis, sám mírový aktivista, se nechal slyšet, že předměty chtěl vydražit, aby mohl lépe prosazovat pacifismus. Prohlásil také, že předměty chtěl z aukce stáhnout pod podmínkou, že indická vláda vyčlení 5 procent ze svého rozpočtu pro chudé.

Náměstek Sharma však reagoval slovy, že indická vláda nemůže přijímat podobné závazky "týkající se konkrétních oblastí vyčleňování peněz".

Duchovní otec

Gándhí kulaté brýle, které dodnes tohoto zastánce nenásilného odporu vůči útlaku charakterizují, věnoval jistému plukovníkovi. Prohlásil o nich, že "díky nim uzřel, jak osvobodit Indii".

Hodinky Zenith Gándhímu věnovala Indíra Gándhíová, která se během svého života dvakrát stala indickou premiérkou. "Ty hodinky měl Bapu (mezi Indy oblíbená Gándhího přezdívka - pozn. red.) nade vše rád," řekl Gándhího pravnuk Tushar Gándhí britské stanici BBC.

Sandály, jež byly v aukci také prodány, si Gándhí sám vlastnoručně vyrobil a nakonec je věnoval jistému důstojníkovi, který jej fotografoval během jeho pobytu v jemenském Adenu.

Gándhí se tehdy chystal do Londýna, kde se měl zúčastnit konference, na které se projednávala nezávislost Indie. Tu nakonec Indové získali v roce 1947. V roce 1948 byl Gándhí smrtelně postřelen hinduistickým fanatikem.

Za prosazování nezávislosti Indie na britské koloniální vládě se Gándhí dodnes v Indii těší velké oblibě a respektu a je považován za duchovního otce Indie.

 

Právě se děje

Další zprávy