Francouzský ministr vnitra odstoupil. Čelí vyšetřování kvůli zaměstnávání vlastních dcer

ČTK ČTK
21. 3. 2017 19:00
Francouzský ministr vnitra Brune Le Roux rezignoval na svou funkci. Odstoupil poté, co začala prokuratura prošetřovat obvinění, že v době, kdy byl poslancem, zaměstnával své dcery jako asistentky. Jeho nástupcem byl jmenován Matthias Fekl. Podobnému skandálu čelí také prezidentský kandidát Fillon, jehož manželka dostala po propuštění z parlamentu nezvykle vysoké odstupné.
Bruno Le Roux.
Bruno Le Roux. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux v úterý odstoupil. Učinil tak poté, co finanční prokuratura začala vyšetřovat obvinění, jež se objevilo v médiích, že ještě jako řadový poslanec zaměstnával své dcery během letních prázdnin jako parlamentní asistentky. Novým ministrem byl už jmenován Matthias Fekl, oznámil podle médií prezidentský palác.

Kvůli problému byl Bruno Le Roux v úterý pozván k premiérovi Bernardu Cazeneuveovi, což hned vyvolalo spekulace, že bude odvolán. Skandál je pro vládní Socialistickou stranu nemilou událostí vzhledem k tomu, že za měsíc se konají prezidentské a za tři měsíce parlamentní volby.

Podobná aféra se zaměstnáváním rodinných příslušníků postihla také konzervativního prezidentského kandidáta Françoise Fillona.

Zaměstnávání rodinných příslušníků jako parlamentních asistentů je ve Francii legální, v souvislosti s Fillonovou kauzou se ale tato praxe stává stále častěji terčem kritiky. Fillon čelí obvinění v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí ze zpronevěry veřejných financí.

Podle listu Quotidien pracovaly dcery současného socialistického ministra vnitra pro svého otce už v době, kdy ještě navštěvovaly gymnázium, i později během studia na vysoké škole. Pracovní smlouvy dostávaly na dobu prázdnin a studijního volna, a to už od věku 15, respektive 16 let. Přijít si tak Le Rouxovy dcery měly podle Quotidien až na 55 000 eur (1,5 milionu Kč).

Le Roux do funkce ministra vnitra nastoupil poté, co se předchozí šéf resortu Bernard Cazeneuve stal loni v prosinci premiérem. Ve funkci tehdy nahradil Manuela Vallse.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy