Francouzský ministr vnitra odstoupil. Čelí vyšetřování kvůli zaměstnávání vlastních dcer

ČTK ČTK
21. 3. 2017 19:00
Francouzský ministr vnitra Brune Le Roux rezignoval na svou funkci. Odstoupil poté, co začala prokuratura prošetřovat obvinění, že v době, kdy byl poslancem, zaměstnával své dcery jako asistentky. Jeho nástupcem byl jmenován Matthias Fekl. Podobnému skandálu čelí také prezidentský kandidát Fillon, jehož manželka dostala po propuštění z parlamentu nezvykle vysoké odstupné.
Bruno Le Roux.
Bruno Le Roux. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux v úterý odstoupil. Učinil tak poté, co finanční prokuratura začala vyšetřovat obvinění, jež se objevilo v médiích, že ještě jako řadový poslanec zaměstnával své dcery během letních prázdnin jako parlamentní asistentky. Novým ministrem byl už jmenován Matthias Fekl, oznámil podle médií prezidentský palác.

Kvůli problému byl Bruno Le Roux v úterý pozván k premiérovi Bernardu Cazeneuveovi, což hned vyvolalo spekulace, že bude odvolán. Skandál je pro vládní Socialistickou stranu nemilou událostí vzhledem k tomu, že za měsíc se konají prezidentské a za tři měsíce parlamentní volby.

Podobná aféra se zaměstnáváním rodinných příslušníků postihla také konzervativního prezidentského kandidáta Françoise Fillona.

Zaměstnávání rodinných příslušníků jako parlamentních asistentů je ve Francii legální, v souvislosti s Fillonovou kauzou se ale tato praxe stává stále častěji terčem kritiky. Fillon čelí obvinění v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí ze zpronevěry veřejných financí.

Podle listu Quotidien pracovaly dcery současného socialistického ministra vnitra pro svého otce už v době, kdy ještě navštěvovaly gymnázium, i později během studia na vysoké škole. Pracovní smlouvy dostávaly na dobu prázdnin a studijního volna, a to už od věku 15, respektive 16 let. Přijít si tak Le Rouxovy dcery měly podle Quotidien až na 55 000 eur (1,5 milionu Kč).

Le Roux do funkce ministra vnitra nastoupil poté, co se předchozí šéf resortu Bernard Cazeneuve stal loni v prosinci premiérem. Ve funkci tehdy nahradil Manuela Vallse.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy