Francouzská vláda končí, premiér Philippe podal demisi. Nahradí ho Jean Castex

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2020 23:23
Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex, který od dubna koordinoval uvolňování opatření přijatých v boji proti šíření koronaviru. Ve funkci nahradil Édouarda Philippea, jenž stál v čele kabinetu od května 2017 a ráno podal demisi.
Edouard Philippe a Jean Castex.
Edouard Philippe a Jean Castex. | Foto: Reuters

Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta Emmanuela Macrona o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla. Philippe a další dva členové jeho kabinetu budou vyšetřováni v souvislosti se stížnostmi na postup vlády při koronavirové krizi.

Pětapadesátiletý Castex, který je od roku 2008 starostou města Prades v jihozápadní Francii, dosud je členem opoziční strany Republikáni. V letech 2011 až 2012 byl součástí poradního týmu konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Na počátku dubna prezident Macron pověřil Castexe vypracování plánu postupného rušení opatření, která vláda přijala v boji proti šíření viru SARS-CoV-2. V médiích se mu proto přezdívalo "monsieur déconfinement". Novotvar déconfinement se ve Francii užívá pro uvolňování koronavirových opatření. Podle agentury AFP ale Castexe dosud široká veřejnost příliš neznala.

Podle Elysejského paláce je Castex "mužem úspěšného uvolňování" a mužem s širokým záběrem, který je schopen zreformovat stát. Znám je podle prezidentského paláce mimo jiné schopností vést dialog a sjednocovat.

Nyní již bývalý předseda vlády, 49letý Édouard Philippe podal demisi své vlády ráno v Elysejském paláci. Prezident Macron ji přijal. Současní ministři zůstanou v úřadu až do jmenování svých nástupců.

Později se ukázalo, že Philippe, končící ministr zdravotnictví Olivier Véran a jeho předchůdkyně Agnès Buzynová budou předmětem vyšetřování, které má zhodnotit reakci francouzské vlády na epidemii covidu-19. Po obdržení desítek stížností jej dnes nařídil speciální soud, který se zabývá obviněními vznesenými vůči vysokým představitelům státu.

Agentura AFP připomíná, že vláda je prakticky od počátku epidemie, která si podle oficiální bilance vyžádala na 30.000 obětí, bombardována kritikou, zejména kvůli problémům se zajištěním ochranných pomůcek. Členům dosavadního kabinetuv případě uznání viny za "selhání v boji proti pohromě" hrozí peněžité tresty i odnětí svobody.

Macron už ve čtvrtek v rozhovoru s listem Le Parisien a dalšími regionálními deníky avizoval, že se hodlá vydat "novou cestou" s "novým týmem". Ke změnám přistoupil krátce po nedělním druhém kole komunálních voleb, které pro jeho stranu Republika v pohybu (REM) skončilo debaklem. Velká města jako Lyon, Marseille, Bordeaux či Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), v Paříži křeslo obhájila socialistická starostka Anne Hidalgová, v Perpignanu vyhrál kandidát krajně pravicové strany Národní sdružení předsedkyně Marine Le Penové.

Jediné velké vítězství zaznamenal prezidentův tábor v přístavním městě Le Havre, kde vyhrál právě Édouard Philippe. Zda nyní přijme funkci starosty, zatím není jasné. Podle francouzského volebního práva za sebe může jmenovat zástupce.

Francouzská média v posledních dnech spekulovala, že prezident bude chtít vzhledem k úspěchu zelených v komunálních volbách klást větší důraz na ekologická a sociální témata. Psala také, že Philippe, bývalý člen konzervativní strany Republikáni, by mohl být vnímán jako překážka této levicové změny. Nový premiér Castex přitom náleží také k Republikánům.

Ve čtvrtečním rozhovoru prezident Philippea chválil. Od května 2017, kdy usedl v čele vlády, odvedl podle něj "znamenitou práci" a za velmi složitých podmínek spolu s ním provedl "důležité, historické reformy". V uplynulých měsících ale na povrch vyplouvaly i rozdílné názory obou politiků. Zatímco Macron chtěl opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru uvolňovat rychleji, Philippe rušení restrikcí brzdil.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se Philippe u Francouzů těšil větší oblibě než Macron. V průzkumu ze čtvrtka důvěru premiérovi vyjádřilo 40 procent dotázaných, prezidentovi 33 procent. V průzkumu se také 75 procent respondentů vyjádřilo pro větší důraz na ekologickou a sociální politiku

 

Právě se děje

Další zprávy