Francie: nárok na byt bude mít každý

lem
17. 1. 2007 10:55
Paříž - Jste bez domova, a přesto chcete vlastní byt? Ve Francii máte větší šanci. Premiér Villepin předkládá vládě návrh zákona, který zavádí vymahatelné právo na bydlení.

"Francie by se přijetím tohoto zákona stala jednou z nejpokrokovějších zemí světa v oblasti sociálních práv," nechal se slyšet francouzský premiér Dominique de Villepin.

Premiér věří, že zákon projde

Osobně předpokládá, že návrh zákona, který dnes představí vládě, by parlament mohl projednat ještě před koncem stávající schůze, tedy dříve než 22. února.

V rychlý pokrok v otázce soudně vymahatelného práva na bydlení doufá také mluvčí sdružení Děti dona Quijota Augustin Legrand.

"Radikální změna politiky týkající se bezdomovců a právního nároku na bydlení bude předložena v nejbližších dnech," prohlásil Legrand s tím, že platnost zákona připadá v úvahu od roku 2012.

Chartu sdružení Děti dona Quijota, které v prosinci upozornilo na špatnou situaci bezdomovců vystavěním stanů ve většině velkých francouzských měst, ve prospěch práva na bydlení podepsaly všechny hlavní strany s výjimkou krajně pravicové Národní fronty.

Pro je pravice i levice

Pro přijetí zákona, který by měl zajistit, aby do dvou let nikdo nemusel spát na chodníku, se vyslovil i prezidentský kandidát vládní pravice, ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Opoziční socialisté si dokonce dali vymahatelné právo na byt do svého programu.

Na problém bezdomovectví svou stanovou kampaní nedávno úspěšně upozornilo sdružení Děti dona Quijota
Na problém bezdomovectví svou stanovou kampaní nedávno úspěšně upozornilo sdružení Děti dona Quijota | Foto: Reuters

Po praktické stránce věc vzbuzuje mnoho otázek. Jde například o to, která instituce by mohla být žalovatelná, zda stát, radnice, region, či někdo jiný, případně všechny dohromady.

Hlavně však zavedení takového práva předpokládá existenci dostatečného množství bytů, které by bylo možné nabídnout. V nadcházejících pěti letech by tak mělo ve Francii vyrůst ročně 120 tisíc sociálních bytů.

Ministr sociálních věcí Jean-Louis Borloo již potvrdil, že stanovená lhůta - do roku 2012 - odpovídá možnostem země.

Byty jako téma volební kampaně

Problém nedostatku bytů se dostal do centra pozornosti s příchodem zimy, kdy se pohledy lidí víc než jindy upírají k bezdomovcům. A to přesto, že stávající zima je nejteplejší za posledních několik desítek let.

O nutnosti urychleně řešit křiklavé problémy s bydlením mluvil v novoročním projevu také prezident Jacques Chirac. 

Právo na bydlení se tak trochu nečekaně stalo předním tématem kampaně k nadcházejícím prezidentským a parlamentním volbám.
Právo na bydlení se tak trochu nečekaně stalo předním tématem kampaně k nadcházejícím prezidentským a parlamentním volbám. | Foto: Reuters

"Před námi jsou důležité reformy potřebné k tomu, aby se zavedlo skutečné vymahatelné právo na byt, tedy aby se právo na byt stalo realitou," prohlásil Chirac.

Ve třiašedesátimilionové Francii žije podle různících se údajů 70 až 100 tisíc lidí na ulici, svůj byt nemá asi milion lidí a tři miliony jsou v obtížné bytové situaci.

Byty se tak trochu nečekaně staly předním tématem kampaně k nadcházejícím prezidentským a parlamentním volbám.

Zákon o soudně vymahatelném právu na bydlení má zatím v Evropě jen Skotsko. Byl přijat v roce 2003, ale tamní úřady počítají s tím, že v plné míře ho bude možné začít uplatňovat až v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy