Francie i Rakousko varují: Pozor na laviny v Alpách

ČTK ČTK
21. 1. 2012 16:56
V alpských regionech Francie a Rakouska je vysoké lavinové nebezpečí
V Alpách je mimořádná nadílka sněhu (ilustrační foto)
V Alpách je mimořádná nadílka sněhu (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Grenoble (Francie)/Vídeň - Ve francouzských Alpách hrozí velké nebezpečí lavin. Francouzská meteorologická služba vydala zvláštní varování pro departmenty Savojsko a Horní Savojsko na východě země.

Přívaly sněhu a riziko lavin podle agentury AFP sužují také rakouské Alpy.

V důsledku silného sněžení v minulých dnech byl v Savojsku již v pátek vyhlášen čtvrtý z pěti stupňů lavinové pohotovosti. Úřady vyzvaly lyžaře a ostatní návštěvníky oblasti k maximální opatrnosti o víkendu, kdy může napadnout dalších až 60 centimetrů sněhu.

Z důvodu lavinového nebezpečí byl v sobotu ráno uzavřen silniční tunel pod horou Mont Blanc spojující Francii a Itálii. Podle serveru deníku Le Parisien byl ale tunel v 10:00 SEČ opět otevřen.

Mimořádná sněhová nadílka zablokovala silnice a prý zcela odřízla od zbytku země rakouská lyžařská střediska Lech, Zürs a Stuben ve Vorarlbersku na západě země a středisko Ischgl v Tyrolsku.

Přívaly sněhu také zbavily přes 7000 domácností dodávek proudu. Podle rakouských meteorologů nebezpečí lavin rychle neskončí.

Rakouské dráhy odpoledne zrušily vlakové spoje na trati mezi městy Bludenz a Landeck na západě země.

Sněžení v nejbližších hodinách čeká většinu území Slovenska, spadnout může deset až 30 centimetrů sněhu. Na západě země hrozí ledovka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy