Foto: "Nezničitelný" Kursk měl ustát i zásah torpédem. Po mohutném výbuchu šel ke dnu

Foto: "Nezničitelný" Kursk měl ustát i zásah torpédem. Po mohutném výbuchu šel ke dnu
Ponorka operovala hlavně v regionu Severního ledového oceánu. (Na archivním snímku ze září 1999 ponorka shodné třídy.)
Dne 12. srpna 2000 v Barentsově moři se však ponorka potopila. (Snímek je 3D fikcí z počítačové hry.)
Dny po potopení Kursku halila řada dezinformací, které přiživovalo i vedení ruského vojenského námořnictva. Jeho velitel Vladimir Kurojedov například tvrdil, že záchranáři komunikují s posádkou přes údery na plášť ponorky. (Na snímku příbuzní námořníků z Kursku.)
Prezident Putin nařídil, že vrak ponorky bude i s těly námořníků vyzdvižen ze dna. (Snímek je počítačovou grafikou.)
Foto: Reuters
Kateřina Vítková Dan Poláček Kateřina Vítková, Dan Poláček
Aktualizováno 12. 8. 2021 10:35
Raketonosná ponorka K-141 byla chloubou ruského námořnictva. Říkalo se, že je nepotopitelná. Tragédie, ke které došlo 12. srpna 2000 v Barentsově moři, ale dokázala opak. Výbuchy na palubě poslaly stroj ke dnu. Až po devíti dnech se potápěčům podařilo dostat k únikovému průlezu. Zjistili, že nikdo ze 118členné posádky nepřežil.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy