Osudný let číslo 4590. Concorde byl symbol luxusu a milionářů, pak přišla tragédie

Osudný let číslo 4590. Concorde byl symbol luxusu a milionářů, pak přišla tragédie
Bezprostřední příčina nehody, která na víc než rok zastavila provoz Concordů, přitom byla banální. Katastrofu podle vyšetřovací zprávy zavinila lamela z letounu DC-10 společnosti Continental Airlines, který startoval o pět minut dříve.
Zahynulo 100 pasažérů, většinou německých turistů, kteří směřovali do USA na plavbu luxusní lodí, devět členů posádky a čtyři lidé v hotýlku, na nějž stroj dopadl.
Do služby se Concordy dostaly až krátce po 11. září 2001, kdy došlo k teroristickému útoku ve Spojených státech. Následovala omezení létání a obecně strach lidí. Poslední ránu Concordům tak zasadila krize letecké dopravy.
Snímek z 26. července 2000, dne po tragické nehodě. Na místě zříceného letadla leží květiny, které sem lidé přinesli.
Foto: ČTK
Zahraničí ČTK Dan Poláček Zahraničí, ČTK, Dan Poláček
25. 7. 2020 12:13
Nadzvukový Concorde se poprvé vznesl do vzduchu v březnu 1969, měsíc po velkokapacitním Boeingu 747. Právě ten se nakonec stal budoucností letecké dopravy. Legendární Concorde poznamenala zejména nehoda 25. července 2000, kdy se krátce po startu z Paříže jeden z letounů zřítil. Při katastrofě zemřelo 113 lidí.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie v Severní Makedonii objevila 94 migrantů v kamionu. Řidič uprchl

Policejní hlídka kamion s makedonskou poznávací značkou zastavila v sobotu večer u města Radoviš, asi 110 kilometrů jihovýchodně od Skopje. Podle sdělení policie řidič z místa uprchl. V nákladním prostoru strážníci objevili 94 syrských, afghánských, iráckých a pákistánských migrantů. Běžence čeká převoz do uprchlického centra v jižním pohraničním městě Gevgelija a následně deportace do Řecka, odkud přišli.

Další zprávy