Osudný let číslo 4590. Concorde byl symbol luxusu a milionářů, pak přišla tragédie

Osudný let číslo 4590. Concorde byl symbol luxusu a milionářů, pak přišla tragédie
Bezprostřední příčina nehody, která na víc než rok zastavila provoz Concordů, přitom byla banální. Katastrofu podle vyšetřovací zprávy zavinila lamela z letounu DC-10 společnosti Continental Airlines, který startoval o pět minut dříve.
Zahynulo 100 pasažérů, většinou německých turistů, kteří směřovali do USA na plavbu luxusní lodí, devět členů posádky a čtyři lidé v hotýlku, na nějž stroj dopadl.
Do služby se Concordy dostaly až krátce po 11. září 2001, kdy došlo k teroristickému útoku ve Spojených státech. Následovala omezení létání a obecně strach lidí. Poslední ránu Concordům tak zasadila krize letecké dopravy.
Snímek z 26. července 2000, dne po tragické nehodě. Na místě zříceného letadla leží květiny, které sem lidé přinesli.
Foto: ČTK
Zahraničí ČTK Dan Poláček Zahraničí, ČTK, Dan Poláček
25. 7. 2020 12:13
Nadzvukový Concorde se poprvé vznesl do vzduchu v březnu 1969, měsíc po velkokapacitním Boeingu 747. Právě ten se nakonec stal budoucností letecké dopravy. Legendární Concorde poznamenala zejména nehoda 25. července 2000, kdy se krátce po startu z Paříže jeden z letounů zřítil. Při katastrofě zemřelo 113 lidí.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy