Foto: Takový vítr, že královna nešla na mši. Orkán láme stromy a pustoší Evropu

Bouře způsobila záplavy ve Velké Británii.
Bouře Ciara, jak ji pojmenovali ve Velké Británii, zasáhla Britské ostrovy v neděli ráno. Nejsilnější vítr o rychlosti 150 kilometrů za hodinu meteorologové naměřili ve vesnici Aberdaron ve Walesu. Silný vítr spolu s přívalovými srážkami nechal bez elektřiny až 675 tisíc britských domácností, píše britská stanice BBC.
Silný vítr působil problémy také v dopravě. Piloti dopravních letadel měli problémy s přistáním, nikomu se nakonec nic nestalo. "Nikdy jsem nic takového nezažil. Přiznávám, že jsem se bál. Točili jsme se a letadlo se třáslo. Pilot ale odvedl dobrou práci a přistál," řekl britskému serveru The Independent devadesátiletý Keith McDowall, který se v neděli vracel do Londýna z dovolené na Floridě.
Zrušeny byly i některé britské vlaky, především kvůli stromům popadaným na kolejích a také minimálně třem trampolínám, které přilétly ze zahrad. Z vlaku, na který při jízdě spadl zlomený strom, záchranáři evakuovali kolem 200 cestujících.
To poškodilo několik desítek domů, jejichž obyvatelé se museli evakuovat. Úřady vydaly více než 200 varování před záplavami v Anglii, 60 ve Skotsku a 17 ve Walesu.
Foto: THE AFGHAN RUG SHOP/via REUTERS
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2020 13:49
Bouře Sabine, ve Velké Británii nazývaná Ciara, od neděle pustoší Evropu. Má už celkem pět obětí. Jeden muž kvůli silnému větru zemřel, když se s ním převrátil rybářský člun. Stovky letů byly zrušeny, desítky tisíc lidí nemají elektřinu. Přívalové deště zvýšily hladiny vodních toků a způsobily záplavy. Podívejte se, co po sobě bouře v Evropě zanechala.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy