Foto: Život ve zlatém dole v Rusku

Foto: Život ve zlatém dole v Rusku
Vesnice je téměř opuštěná. Těch pár obyvatel, kteří zde zůstali, živí místní důl na zlato.
Mladých je tu poskrovnu.
Zlato se v soukromém dole Ynykchan těží povrchovou cestou. Tomu odpovídá i znatelně pozměněný ráz zdejší krajiny, ležící v povodí řeky Aldan. Důl vlastní společnost Zoloto Ynykchana Artelj.
Zlatonosná hornina se ze země dobývá ohromnými bagry. Tento bagr pochází ještě z éry Sovětského svazu. Vyroben byl v roce 1970 a je vybavený pásovým podvozkem.
Foto: Alexey Nikolaev / Profimedia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
22. 9. 2012 22:00

V soukromém ruském zlatém dole Ynykchan pracuje 25 lidí, zdejší denní výtěžnost je od 150 gramů do jednoho kilogramu zlata. Podívejte se do jeho nitra.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy