Foto: V Etiopii se přou o konec války, desítky tisíc lidí utíkají pěšky i přes řeku

Foto: V Etiopii se přou o konec války, desítky tisíc lidí utíkají pěšky i přes řeku
Na takové množství nejsou súdánské tábory připraveny. Už současný nápor uprchlíků těžko zvládají. "Jsme v kritické humanitární situaci, protože předpokládáme, že počty příchozích budou stoupat a překročí naše kapacity. Máme akutní nedostatek jídla, přístřešků a léků," říká Alsir Khaled z komise pro uprchlíky na východě Súdánu.
Boje v Etiopii trvají už skoro měsíc.
Tigrajové jsou ve více než 110milionové Etiopii menšinovým etnikem. Skoro po tři desetiletí ale kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí od roku 2018, kdy se vlády ujal právě nynější premiér patřící k etniku Oromo.
Na některé uprchlíky už na hranicích v Súdánu čekaly autobusy, které je rozvezly do táborů.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 12. 2020 20:59
Utekli jen s tím, co unesli, v chaosu ztratili své blízké a nyní doufají, že se s nimi v uprchlických táborech zase setkají. Z Tigraje, oblasti na severu Etiopie, utíkají každým dnem lidé - do sousedního Súdánu se jich dostalo přes 40 tisíc. V zemi na východě Afriky už skoro měsíc bojuje armáda s místní vládou zastupující menšinové etnikum.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy