Obrazem: Jen ukazováček měří 2,5 metru. Podívejte se, jak se stavěla socha Svobody

V pondělí uplynulo přesně 135 let od položení základního kamene sochy Svobody.
Nápad na postavení sochy Svobody vznikl v roce 1865 na slavnostním banketu, který u Versailles pořádal francouzský markýz a historik Édouard René de Laboulaye. Účastnil se ho i muž na snímku -  francouzský sochař a architekt Frédéric Auguste Bartholdi. Myšlenka postavit sochu jako výraz přátelství mezi dvěma národy ho zaujala a sochu navrhl.
Bartholdi byl navíc milovníkem vysokých soch. Údajně snil o tom, že postaví takovou, která svou výškou překoná 33 metrů vysoký Rhodský kolos, jeden z původních sedmi divů světa.
Francouzi měli Američanům věnovat sochu na znamení přátelství a pomoci, kterou tato evropská země poskytla americkým osadníkům v době války o nezávislost, když jim na bojiště poslala své vojáky.
Bartholdi na soše nepracoval sám. Zatímco navrhl malý hliněný model, který měl výšku dospělého člověka, jeho kolega Gustave Eiffel vymyslel nosnou konstrukci sochy. Eiffel je slavný zejména jako konstruktér další věhlasné stavby - Eiffelovy věže.
Foto: Manhhai / Flickr.com / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 17. 6. 2020 14:09
Stal se z ní ikonický monument, který jezdí obdivovat miliony turistů z celého světa. Přesně před 135 lety, 17. června 1885, ji přivezl francouzský parník z Paříže do New Yorku. Dvě stě tisíc lidí tehdy přišlo sochu Svobody přivítat. Měla symbolizovat přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost. Podívejte se, jak se socha Svobody stavěla.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy