Obrazem: Jen ukazováček měří 2,5 metru. Podívejte se, jak se stavěla socha Svobody

Foto: Manhhai / Flickr.com / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
5. 8. 2019 16:57
Stal se z ní ikonický monument, který jezdí obdivovat miliony turistů z celého světa. Přesně před 135 lety, 5. srpna 1884, položili dělníci u New Yorku základní kámen sochy Svobody. Stavba slouží jako důkaz přátelství mezi Američany a Francouzi a jejich touhy po svobodě. Nápad na její zhotovení vznikl v roce 1865 na slavnostním banketu, který u Versailles pořádal francouzský markýz a historik Édouard René de Laboulaye. Podívejte se, jak se socha Svobody stavěla.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy