Obrazem: Jen ukazováček měří 2,5 metru. Podívejte se, jak se stavěla socha Svobody

V pondělí uplynulo přesně 135 let od položení základního kamene sochy Svobody.
Nápad na postavení sochy Svobody vznikl v roce 1865 na slavnostním banketu, který u Versailles pořádal francouzský markýz a historik Édouard René de Laboulaye. Účastnil se ho i muž na snímku -  francouzský sochař a architekt Frédéric Auguste Bartholdi. Myšlenka postavit sochu jako výraz přátelství mezi dvěma národy ho zaujala a sochu navrhl.
Bartholdi byl navíc milovníkem vysokých soch. Údajně snil o tom, že postaví takovou, která svou výškou překoná 33 metrů vysoký Rhodský kolos, jeden z původních sedmi divů světa.
Francouzi měli Američanům věnovat sochu na znamení přátelství a pomoci, kterou tato evropská země poskytla americkým osadníkům v době války o nezávislost, když jim na bojiště poslala své vojáky.
Bartholdi na soše nepracoval sám. Zatímco navrhl malý hliněný model, který měl výšku dospělého člověka, jeho kolega Gustave Eiffel vymyslel nosnou konstrukci sochy. Eiffel je slavný zejména jako konstruktér další věhlasné stavby - Eiffelovy věže.
Foto: Manhhai / Flickr.com / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 1. 6. 2021 9:12
Stal se z ní ikonický monument, který jezdí obdivovat miliony turistů z celého světa. Před 136 lety, 17. června 1885, ji přivezl francouzský parník z Paříže do New Yorku. Dvě stě tisíc lidí tehdy přišlo sochu Svobody přivítat. Měla symbolizovat přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost. Podívejte se, jak se socha Svobody stavěla.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy