Obrazem: Jen ukazováček měří 2,5 metru. Podívejte se, jak se stavěla socha Svobody

V pondělí uplynulo přesně 135 let od položení základního kamene sochy Svobody.
Nápad na postavení sochy Svobody vznikl v roce 1865 na slavnostním banketu, který u Versailles pořádal francouzský markýz a historik Édouard René de Laboulaye. Účastnil se ho i muž na snímku -  francouzský sochař a architekt Frédéric Auguste Bartholdi. Myšlenka postavit sochu jako výraz přátelství mezi dvěma národy ho zaujala a sochu navrhl.
Bartholdi byl navíc milovníkem vysokých soch. Údajně snil o tom, že postaví takovou, která svou výškou překoná 33 metrů vysoký Rhodský kolos, jeden z původních sedmi divů světa.
Francouzi měli Američanům věnovat sochu na znamení přátelství a pomoci, kterou tato evropská země poskytla americkým osadníkům v době války o nezávislost, když jim na bojiště poslala své vojáky.
Bartholdi na soše nepracoval sám. Zatímco navrhl malý hliněný model, který měl výšku dospělého člověka, jeho kolega Gustave Eiffel vymyslel nosnou konstrukci sochy. Eiffel je slavný zejména jako konstruktér další věhlasné stavby - Eiffelovy věže.
Foto: Manhhai / Flickr.com / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 17. 6. 2020 14:09
Stal se z ní ikonický monument, který jezdí obdivovat miliony turistů z celého světa. Přesně před 135 lety, 17. června 1885, ji přivezl francouzský parník z Paříže do New Yorku. Dvě stě tisíc lidí tehdy přišlo sochu Svobody přivítat. Měla symbolizovat přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost. Podívejte se, jak se socha Svobody stavěla.
 

Právě se děje

před 13 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy