Foto: Nizozemci zatím vodu ovládli. Až dojde na nejhorší, moře je zaplaví

Foto: Nizozemci zatím vodu ovládli. Až dojde na nejhorší, moře je zaplaví
Rotterdam je druhé největší nizozemské město a zároveň největší evropský přístav.
Velká část města, stejně jako zbytku země, leží pod úrovní hladiny moře.
Nizozemci se však naučili s vodou žít.
Velká bariéra Maeslant je jednou z nich.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Simona Fendrychová Jakub Plíhal, Simona Fendrychová
Aktualizováno 6. 7. 2019 23:25
"To se máme všichni přesunout do Německa?" ptá se Jeroen Kramer, který provádí návštěvníky podél velké mořské bariéry Maeslant. Ta dokáže zabránit moři, aby při silných bouřích zaplavilo pobřeží jižního Nizozemska, kde leží i přístavní město Rotterdam. Vlivem klimatických změn ale hrozí, že do konce století stoupne hladina oceánu a obří bariéra nebude stačit. Nizozemci proto neustále zdokonalují systém na kontrolu vody. Velká část jejich území totiž leží pod úrovní hladiny moře.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Česko loni čerpalo z EU o 68,5 miliardy více, než kolik do rozpočtu odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie (EU) o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla, informovalo ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 44,7 miliardy Kč. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.

Česko loni obdrželo z unijního rozpočtu 119,9 miliardy korun a odvedla do něj 51,4 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Celkově od vstupu do unijního svazku v květnu 2004 ČR do konce roku 2019 zaplatila do rozpočtu EU 616,8 miliardy korun a získala z něj 1,43 bilionu Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy