Foto: Hladomorem v Jižním Súdánu trpí více než 100 tisíc lidí. V ohrožení jsou však miliony

Ženy z vesnice Nimini na severu Jižního Súdánu.
Více než 100 tisíc obyvatel ve dvou okresech na severu Jižního Súdánu trpí hladomorem. Na snímku jsou lidé, kteří čekají na potravinovou pomoc u jihosúdánského města Bentiu.
Humanitární organizace přitom upozorňují, že hlad v této nejmladší zemi světa (nezávislost Jižní Súdán vyhlásil v roce 2011) hrozí milionům lidí.
Vážnému nedostatku potravin a smrti může v následujících měsících čelit až pět milionů z celkového počtu 11 milionů Jihosúdánců.
Těžce podvyživených a v ohrožení života je podle šéfa Dětského fondu OSN Jeremyho Hopkinse i přes 250 tisíc dětí.
Foto: Reuters
21. 2. 2017 18:30
Nejmladší země světa čelí hladu. Ve dvou okresech na severu Jižního Súdánu je hladomorem zasaženo více než 100 tisíc obyvatel, dalším pěti milionům vážný nedostatek potravin hrozí. V pondělí to na tiskové konferenci v jihosúdánské metropoli Džubě oznámili představitelé vlády a Organizace spojených národů.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy