TGV, symbol Francie, fascinuje dodnes. Konstruktér se inspiroval závodními auty

TGV, symbol Francie, fascinuje dodnes. Konstruktér se inspiroval závodními auty
Nový vysokorychlostní vlak byl také významný kloubovou konstrukcí, která zajišťuje větší bezpečnost při vykolejení a chrání před deformací způsobenou vysokou rychlostí.
Francouzská vláda plánuje v následujících letech síť vlaků dál rozvíjet. Podílet by se na tom měly i další evropské státy. "Je to lidský příběh, který přiblížil rodiny a přátele. Francouze, ale také velkou část Evropy," řekl k výročí prezident Emmanuel Macron.
Zdrojem proudu pro původní TGV měly být turbíny na letecký petrolej, které by si vlak vezl s sebou. Skokové zvýšení cen ropy v první polovině 70. let v důsledku jomkipurské války ale přimělo konstruktéry přejít na čistě elektrickou trakci.
...
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Anna Hrdinová, Dan Poláček
28. 9. 2021 7:02
Rychlovlak TGV, klenot francouzských moderních dějin, slaví 40. narozeniny. První souprava s cestujícími vyjela 27. září 1981 na trati mezi Paříží a Lyonem. TGV jezdí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině a náleží mu titul nejrychlejšího kolového železničního vozidla na světě. Podívejte se, jaká je jeho historie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy