Mimořádná zpráva

TGV, symbol Francie, fascinuje dodnes. Konstruktér se inspiroval závodními auty

TGV, symbol Francie, fascinuje dodnes. Konstruktér se inspiroval závodními auty
Nový vysokorychlostní vlak byl také významný kloubovou konstrukcí, která zajišťuje větší bezpečnost při vykolejení a chrání před deformací způsobenou vysokou rychlostí.
Francouzská vláda plánuje v následujících letech síť vlaků dál rozvíjet. Podílet by se na tom měly i další evropské státy. "Je to lidský příběh, který přiblížil rodiny a přátele. Francouze, ale také velkou část Evropy," řekl k výročí prezident Emmanuel Macron.
Zdrojem proudu pro původní TGV měly být turbíny na letecký petrolej, které by si vlak vezl s sebou. Skokové zvýšení cen ropy v první polovině 70. let v důsledku jomkipurské války ale přimělo konstruktéry přejít na čistě elektrickou trakci.
...
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Anna Hrdinová, Dan Poláček
28. 9. 2021 7:02
Rychlovlak TGV, klenot francouzských moderních dějin, slaví 40. narozeniny. První souprava s cestujícími vyjela 27. září 1981 na trati mezi Paříží a Lyonem. TGV jezdí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině a náleží mu titul nejrychlejšího kolového železničního vozidla na světě. Podívejte se, jaká je jeho historie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Hokejový útočník Faksa dostal v NHL pokutu 5000 dolarů

Hokejista Radek Faksa z Dallasu dostal pokutu 5000 dolarů za seknutí Tima Stützleho v nedělním utkání NHL proti Ottawě. Český útočník si připsal asistence u obou gólů Stars, kteří ale na ledě Senators prohráli 2:3.

Sedmadvacetiletý Faksa seknul Stützleho v druhé třetině, za zákrok vyloučen nebyl. Opavský rodák, jenž si v úvodních třech duelech sezony připsal tři body (1+2), dostal od ligové disciplinární komise pokutu v maximální výši podle kolektivní smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy