Forum 2000: Falešná objektivita může často krýt zlo

Roman Gazdík
8. 10. 2007 19:10
Kaczyński jako Molotovův koktejl, novinář jako Sisyfos
Christiana Amanpourová, vrchní zahraniční korespondentka CNN
Christiana Amanpourová, vrchní zahraniční korespondentka CNN | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Média by se neměla snažit za každou cenu vytvářet falešnou objektivitu, ale sdělovat pravdu.

Tato slova dnes na pražském Foru 2000 pronesla vrchní zahraniční korespondentka americké televizní stancie CNN Christiane Amanpourová, která tak uvedla diskusní panel na téma Svoboda a zodpovědnost v médiích.

Panelu se také zúčastnili francouzský filozof André Glucksmann, prezident Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda Jeffrey Gedmin či novináři Adam Michnik (Polsko), Bambang Harymurti (Indonésie) a Michael Inacker (Německo).

Za českou stranu vystoupil bývalý novinář a současný velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský. Slovensko zastupovala poslankyně Magda Vašáryová.

Zodpovědnost uprostřed genocidy

Podle Amanpourové to, že novinář k zachycované události zaujme postoj, neznamená, že by se provinil proti zásadám své profese.

Foto: Aktuálně.cz

"Když zde není morální ekvivalent (mezi bojujícími stranami), není na nás ho vytvářet v rámci nějaké falešné objektivity," promluvila o úkolu novinářů. "Je nutné dát hlas oběma stranám, ale musíme si uvědomit, co znamená zodpovědnost uprostřed genocidy."

"Pokud se zbavujeme zodpovědnosti tím, že se díváme stranou, tím, že tam nejsme, následky jsou hrozivé.Ve Rwandě se nikdo nedíval, nikdo o tom nereportoval a proto nikdo neintervenoval," dodala.

"Děláte-li interview s předsedou světového židovského Kongresu, není to jako když děláte interview s Adolfem Hitlerem," souhlasil s Amanpourovou Jeffrey Gedmin "Není možné dělat žurnalismus bez morálních hodnot."

I Goebbels občas říkal pravdu

Debatu o pravdě v žurnalismu později rozvířil šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, který začal polemizovat s tvrzením Amanpourové, že "naším úkolem je sdělovat pravdu, ať je jakákoli".

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Pravdou můžeme zabíjet, pravdou můžeme lhát. Když Goebbels mluvil o Stalinovi, říkal pravdu, ale také říkal nehorázné lži. S pravdou je nutné zacházet opatrně."

Michnik se také otřel o problém svobody tisku v postkomunistických zemích a zvláště v Rusku, kde podle něj v tomto ohledu panuje katastrofální stav.

"Vladimir Vladimirovič Putin během několika let dokázal prakticky zrušit svobodu v tisku a elektronických médiích. A nikdo si toho nevšiml. Prezident Bush se díval hluboko do Putinových očí a viděl v nich opravdového demokrata," řekl pobavenému a souhlasně přikyvujícímu publiku.

Obecenstvo donutil ke smíchu a potlesku i svým prohlášením, že premiér Kaczyński je "polský Molotovův koktejl". "Spojuje rétoriku prezidenta Bushe a chování prezidenta Putina."

"Jako pan Sisyfos"

Bambang Harymurti
Bambang Harymurti | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nejvíce ale obecenstvo pobavil šéfredaktor indonéské mediální skupiny Tempo (vydává respektovaný deník i týdeník) Bambang Harymurti, který prozradil, že "v Indonésii je Česko považováno za zemi krásných lidí".

Jak řekl, v šedesátých letech v Čechách studovalo mnoho indonéských důstojníků, kteří si pak domů přivezli krásné manželky a jejich děti jsou nyní v Indonésii filmovými hvězdami.

"Žurnalista je jako pan Sisyfos," zafilosofoval si pak Harymurti nad smyslem novinářské práce. "Každý den to musíme dělat znovu. Jeden den najdeme pravdu a druhý den zjistíme, že už je zastaralá."

 

Právě se děje

Další zprávy