Formule 1 dorazila na Bahrajn. Mezi granáty a plyn

Martin Novák Martin Novák
20. 4. 2012 11:15
Šéf Formule 1 Ecclestone trval na uspořádání Velké ceny Bahrajnu i přes krvavé nepokoje
Foto: Reuters

Manáma - Už dlouho se závod Formule 1 nejel za tak dramatických okolností jako tuto neděli 22. dubna. Nikoliv však kvůli očekávanému průběhu nebo výsledkům závodu, ale spíš kvůli tomu, co se děje kolem něj.

V Bahrajnském království v Perském zálivu se už přes rok odehrává konflikt mezi režimem a opozicí, který si vyžádal přes šedesát mrtvých, stovky zraněných, a desítky lidí odsouzených k vysokým trestům, dokonce na doživotí.

Ozbrojené složky země, podřízené královské rodině, jsou viněny z brutality vůči protestujícím a z mučení zadržených oponentů vlády. Na internet se dostaly například záběry rozdrcených prstů lidí "vyslýchaných" za mřížemi.

Demonstrace a jejich násilné rozhánění doprovází slzný plyn a hořící pneumatiky na silnicích. V pátek ráno, kdy se jel první trénink na okruhu As-Sachír, policie zranila dvacet lidí, když použila proti demonstrantům slzný plyn a ohlušující granáty.

Bahrajnský konflikt je součástí vlny tzv. arabských revolucí, které zasáhly také například Tunisko, Egypt, Libyi nebo Sýrii.

Přední kritik režimu Abdalhádí Chavádža byl odsouzen na doživotí a drží ve vězení hladovku. Jeho stav je údajně kritický. A uprostřed toho všeho se pojede v neděli Velká cena Bahrajnu.

Šéf Formule 1 i přes pochybnosti některých týmů rozhodl o tom, že závod se rušit nebude. Oznámil to s tím, že podle jeho informací je situace na Bahrajnu klidná a nikomu nic nehrozí.

Formule 1 se prý pořádajícím státům neplete do politiky nebo náboženství, takže tak neučiní ani na Bahrajnu. Na výzvy organizací, zabývajících se lidskými právy, aby akci kvůli chování bahrajnského režimu zrušilo, vedení Formule 1 nereagovalo.

Situace ale nebude zřejmě tak klidná, jak se Bernie Ecclestone domníval. Opozice plánuje velké protesty, které mají vyvrcholit v neděli v době závodu. Po celý týden střetů v ulicích přibývá, policie preventivně zatýká opoziční aktivisty.

Skupinu mechaniků ze stáje týmu Force India ve čtvrtek zasáhla zápalná láhev, když se muži náhodně připletli k jedné demonstraci. Dva členové týmu už v šoku z ostrova odletěli.

Britský policista John Yates, který pomáhá organizátorům se zajištěním Velké ceny Bahrajnu, není ve vyjádření pro deník Guardian příliš optimistický. Podle něj nelze garantovat úplnou bezpečnost a je možné, že násilí závod ohrozí. Nikdo podle něj nezaručí, že odpůrci režimu neproniknou přímo na okruh as-Sachír, kde se pojede.

Ten se shodou okolností nachází zrovna poblíž šíitských vesnic, pověstných odporem vůči vládnoucí královské rodině.

Šíité za největšího zastánce represí považují korunního prince Salmána Hamada Ísu Chalífu. Přičemž s myšlenkou, že by ostrov měl pořádat závod Formule 1, přišel před lety zrovna on (poprvé se zde jelo v roce 2004).

Demonstrace za propuštění hladovkáře Chavádžy.
Demonstrace za propuštění hladovkáře Chavádžy. | Foto: Reuters

Manželka hladovkáře Chavádžy řekla agentuře Reuters, že v zásadě není proti Formuli 1, ale vadí ji, že režim této akce zneužívá k legitimizaci svého postupu vůči kritikům. Napadala také Ecclestonea za to, že se jejího manžela nezastal.

"Kdyby se o něm aspoň zmínil nebo řekl, že Velká cena se pojede, až ho pustí. Ví o něm i o jeho hladovce. To, že celou věc ignoruje, mě naplňuje smutkem," uvedla Chadžída Musávíová.

Na YouTube se objevilo také video, zachycující přípravu speciálního komanda na rozehnání demonstrací. Na záznamu si navléká masku syn krále Násir Hamád Chalífa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Čech, který v Bahrajnu už několik let pracuje a nepřeje si být z bezpečnostních důvodů jmenován, tvrdí, že střety mezi policií a šíity nebo mezi sunnity a šíity jsou tak časté, že si na ně už skoro zvykl. Domnívá se však, že samotný závod se obejde bez incidentů.

"Jsou tu velmi silná bezpečnostní opatření. Opravdu všude. U hotelů, bank, ambasád. Přijeli sem na velkou cenu i čeští turisté a celkem nemají obavy. Myslím, že to bude bezpečné," říká.

Foto: Aktuálně.cz

Na Velké ceně Bahrajnu v uplynulých letech byl, letos nepůjde. Většinu diváků podle něj v minulých letech netvořili místní Bahrajnci, ale Arabové z okolních zemí, Evropané, Američané.

V opozici jsou na Bahrajnu šíitští muslimové. Tvoří dvě třetiny z více než milionu obyvatel ostrova. Královská rodina a politické i ekonomické elity se rekrutují z řad menšinových sunnitských muslimů.

Největší šíitská opoziční strana vyzvala demonstrující k poklidným protestům. Nechce žádné násilí vůči týmům Formule 1 nebo divákům. Bahrajnská policie je podle britského poradce připravena a v nezbytném případě zabrání narušení Velké ceny i střelbou ostrými náboji.

 

Právě se děje

Další zprávy