Kauza Flynn se stala pro Trumpa časovanou bombou. Zabránit jejímu výbuchu může jen těžko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 12. 2017 11:21
Americký prezident Donald Trump ve svém sobotním příspěvku na Twitteru uvedl, že musel zbavit úřadu svého bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, protože lhal FBI. Z tweetu nepřímo vyplývá, že o jeho lžích americký prezident věděl již dříve. Nepravd se nicméně dopustila i americká televize ABC, když bez ověření tvrdila, že Flynna pověřil během volební kampaně stykem s ruskými činiteli sám Trump. Kauza je podle amerických komentátorů časovanou bombou, která může kdykoli v budoucnu explodovat a podrýt důvěru v Trumpa.
Michaela Flynn.
Michaela Flynn. | Foto: Reuters

Washington -  Sobotní příspěvek Donalda Trumpa na Twitteru naznačuje, že šéf Bílého domu možná věděl o lžích svého bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna předtím, než vyzval šéfa FBI, aby jeho bývalého poradce nevyšetřoval, napsala agentura Reuters s odvoláním na právní experty.

Pokud Trump věděl, že Flynn lhal FBI, a přesto řekl vyšetřovatelům, aby se případu dále nevěnovali, pak to představuje maření spravedlnosti, uvádějí prezidentovi kritici. List The Daily Telegraph připomněl, že maření spravedlnosti je jedním z důvodů, který může vést k zahájení procesu impeachmentu, tedy ústavní žaloby, jež by prezidenta zbavila úřadu.

"Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI. K těmto lžím se přiznal. Je to ostuda, protože jeho činy během přechodného období (tedy po listopadovém zvolení a před lednovou inaugurací Trumpa) byly v souladu se zákonem. Nebylo co skrývat!" napsal prezident v sobotu na twitteru.

Komentátoři začali vzápětí spekulovat, zda se Trump nechtěně nepřiznal k maření spravedlnosti prohlášením, že o Flynnově lhaní FBI věděl už v únoru. Agentura Reuters ale uvedla, že z Trumpova tweetu není jasné, co přesně prezident kdy věděl.

Lži se dopustila i televize ABC

Tvrdá kritika ze strany amerických pravicových médií se v sobotu snesla na redaktory televize ABC News, která v pátek rozšířila zprávu, že Flynna pověřil během volební kampaně stykem s ruskými činiteli sám Trump. Informace se ukázala jako mylná a byť se televize nejprve snažila vše vysvětlit, nakonec svou informaci musela opravit a omluvit se.

Televize uvedla, že udělala "vážnou chybu", a jednoho ze svých elitních reportérů Briana Rosse za zprávu na čtyři týdny suspendovala, napsala agentura AP.

Ross původně tvrdil, že během prezidentské kampaně tehdejší kandidát Trump vyzval Flynna, aby kontaktoval Rusy. Později se Ross opravil a uvedl, že Trump vyzval Flynna k navázání kontaktu s Rusy až po svém zvolení prezidentem, a to ohledně témat jako například spolupráce v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

Konzervativní média se pustila do ABC

Za šíření informace, která se ukázala jako mylná, se televize ABC stala v sobotu terčem ostré kritiky amerických pravicových médií. Podle amerických konzervativních komentátorů byla zpráva ABC News příkladem lživých zpráv, které prý šíří hlavní proud amerických médií a které jsou často terčem kritiky Bílého domu.

Prohřešek jedné z hlavních amerických zpravodajských televizí tvrdě kritizovali novináři z pravicového kanálu Fox News nebo z ultrakonzervativního serveru Breitbart News.

Podle aktuálních informací Flynna stykem s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem nepověřil Trump, ale jeho zeť Jared Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová. Ani tato dvě jména ovšem oficiální protokoly z Flynnova výslechu neobsahují. Média je publikovala s odvoláním na nejmenované členy Trumpova týmu.

Flynnova aféra v pátek poznamenala tradiční předvánoční setkání prezidenta a jeho štábu s představiteli amerických médií v Bílém domě. Zatímco obvykle hlava státu podle agentury AP s novináři při této příležitosti beseduje zhruba dvě hodiny, Trump se zdržel jen pár minut. Prezident, který obvykle novináře hlavních médií řadí mezi své odpůrce, přivítal v Bílém domě pozvané žurnalisty jako "své přátele", kterým popřál "skvělý nový rok".

Přímo o Flynnovi se Trump při páteční slavnosti nezmínil, ke skandálu se krátce vrátil až v sobotu. Novinářům v Bílém domě řekl, že jeho volební štáb během kampaně žádné tajné styky s Rusy neudržoval.

V kauze se můžou objevit velká jména, je to časovaná bomba

Kauza bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna je časovanou bombou, která podle amerických komentátorů může kdykoli v budoucnu explodovat a poškodit nebo i zničit základy, na nichž stojí mandát hlavy státu. Pro zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera je Flynn "velká ryba", člověk s důvěrnou znalostí lidí ve štábu Donalda Trumpa, jejich hříchů, kontaktů a spádů. A především muž, který je ochoten vypovídat.

Bílý dům podle washingtonského bezpečnostního experta Marka Zaida neděsí sama skutečnost, že Flynn byl obviněn nebo že se přiznal ke lži. Za signál hrozícího nebezpečí považují lidé z Trumpova okolí fakt, že byl obviněn z jednoho jediného trestného činu - z lhaní úřadům. Trestní sazba je sice do pěti let, ale podle znalců připadá v úvahu podmínka, nanejvýš šest měsíců vězení.

Flynn má přitom za sebou mnohem těžší hříchy, které by FBI mohly zajímat. Jde hlavně o jeho úřadům neohlášené angažmá v honu na tureckého disidenta Fethullaha Gülena, kterého se Ankara všemožně snaží vypudit z amerického exilu a pohnat před soud. Případně o podivnou Flynnovu cestu do Ruska zaplacenou kremelskou propagandistickou televizí RT.

Nic z toho Mueller k překvapení mnohých nepoužil. Většina komentátorů z toho vyvozuje, že důvodem je dohoda s FBI, díky níž se Flynn z obviněného fakticky stal spolupracujícím svědkem. Vyšetřovatel Mueller by přitom na dohodu s Flynnem nikdy nepřistoupil, kdyby mu bývalý Trumpův poradce nemohl něco mimořádného nabídnout.

Podle bývalého vysokého úředníka amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Paula Rosenzweiga to musejí být informace o prohřešcích jiné, ještě výše postavené osoby - a takových v Bílém domě už moc není. Ve Flynnově kauze se proto mohou brzy objevit nová velká jména, možná i to největší.

Proč vlastně Flynn lhal? Chtěl zahladit ruskou stopu?

Někteří analytici si lámou hlavu, proč vlastně Flynn o svých stycích s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem FBI zalhal. Hovořil s ním o protiizraelské rezoluci v OSN a o reakci Moskvy na americké sankce. Témata jsou to sice možná citlivá a problematická, ale na kriminál to podle expertů není. Jako zkušený vládní úředník si počínal nelogicky, vždyť s FBI hovořil dobrovolně.

Podle serveru Politico se nabízí vysvětlení, že Flynn chtěl původně "ruskou stopu" úplně zahladit, protože skrývá cosi mnohem závažnějšího. Stejně se ostatně choval i Trump, když chtěl Flynnovo vyšetřování v zárodku zastavit a vyhodil kvůli tomu v květnu šéfa FBI Jamese Comeyho. Kdy spolupráce s ruskými občany začala? Kdo ji řídil, kdo o ní věděl a jaký byl její rozsah? Flynn může jako spolupracující svědek Muellerovi leccos prozradit.

Prezident Trump v nynější citlivé situaci nemá velkou možnost obrany. Flynna už ovlivnit nemůže, sám se od něj veřejně distancoval. Může odstranit od vyšetřování Muellera nebo použít práva milosti. To by ale podle bývalého právního poradce Bílého domu Richarda Paintera automaticky znamenalo ústavní žalobu a Trumpův neslavný konec.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy