Filipíny se bojí o elektřinu. Čína ji může vypnout jedním kliknutím, tvrdí politici

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 11. 2019 9:25
Poté co Filipíny zprivatizovaly energetickou společnost TransCo, která spravuje elektrické vedení po celé této asijské zemi, vstoupil do ní nový investor - čínská státní firma The State Grid Corporation of China. Nyní se vedení Filipín obává, že by Čína mohla zemi od elektřiny odpojit, kdykoliv by se jí zachtělo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ricardodiaz11/Foter.com

Čínská společnost se totiž pyšní systémem vzdáleného přístupu s názvem Scada. Díky němu dokáže v reálném čase monitorovat, co se v elektrárnách a dalších zařízeních na Filipínách děje, informuje hongkongský deník South China Morning Post

Číňané vstoupili do energetické firmy TransCo už v roce 2007, nicméně až teď tato technologie vzbudila obavy u filipínských senátorů. Filipíny se s Čínou přou o oblast v Jihočínském moři, a tak vedení země řeší, zda 40procentní podíl v obrovské firmě nepředstavuje bezpečnostní riziko.

"Co když to někdo v Pekingu vypne?" ptala se tento týden na zasedání senátu opoziční politička Risa Hontiverosová. "Může se stát, že Peking přebere kontrolu," připustil v odpovědi předseda senátu Sherwin Gatchalian. Zároveň ale dodal, že podle něj by firma TransCo dokázala vzdálený přístup zrušit a "vzít si" energetickou síť zpět manuálně. Jenže by to trvalo až dva dny.

Jak upozorňuje filipínský server Power Philippines, který se zabývá energetikou, čínská technologie prý skrývá ještě jeden problém - podle něj by systém vzdáleného přístupu mohli také napadnout hackeři. 

Čínská strana se k obvinění filipínskými senátory zatím nevyjádřila. Filipínské ministerstvo obrany ale slíbilo, že provede audit a do konce měsíce předloží zprávu o dohodě mezi čínskou a filipínskou firmou.

Manuály v čínštině a zákaz vstupu politikům

Senátorka Hontiverosová se nicméně domnívá, že Filipínci už teď nemají kontrolu nad společností. Přestože je ve smlouvě podle tamního serveru ABS-CBN uvedeno, že jen Filipínci mohou ovládat techniku a rolí Číny bude pouze dodávat technologickou podporu, místní neumí stroje a právě tuto technologii ovládat.

Politička upozorňuje například na to, že Číňané dodali manuály pouze v čínštině, které Filipínci nerozumí.

Navíc ani vysoce postavení politici nemají povoleno navštívit prostory energetické firmy. "Kdyby Filipínce, kteří tam pracují, Číňané vyhodili, tak byste tam ani vy nemohl vstoupit. Nemáme nad tím kontrolu," dodala Hontiverosová směrem k předsedovi senátu.

A nebyla sama, podobně kriticky mluví i další opoziční filipínský senátor Richard Gordon. "Předali jsme naši elektrickou síť - 40 procent z ní - zahraniční korporaci, jejíž zájmy jsou v rozporu s našimi, co se týče Západního filipínského moře," řekl podle britské stanice BBC. Narážel tím na část Jihočínského moře, která je předmětem sporů mezi Čínou a Filipínci. "A tato země očividně usiluje o nadvládu," dodal.

Debata mezi senátory přichází ve stejnou dobu, kdy se filipínská vláda rozhoduje, zda povolí čínské firmě Dino Telecommunity Corporations stavbu telekomunikační věže ve vojenském areálu. 

Varovná lekce

Vzdálený přístup používá čínská státní společnost i v dalších zemích v Asii nebo Africe. Má ho v elektrárnách v Keni, Indonésii a Thajsku. Senátorka Hontiverosová na jejich adresu řekla, že pro Filipíny by tyto státy mohly být i "varovnou lekcí".

Vypnout celou elektrickou síť může na Filipínách také tamní prezident, kterým je v současnosti Rodrigo Duterte. Ke kroku může přistoupit například během války, při povstání nebo kdyby došlo k přírodní katastrofě.

Video: Objevili jsme největší mořskou jámu, tvrdí Čína. Leží v oblasti územních sporů

Číňané se chlubí, že našli největší podmořský závrt na světě. Tři sta metrů hluboká dutina se nachází v Jihočínském moři. | Video: CCTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy