Filipíny se bojí o elektřinu. Čína ji může vypnout jedním kliknutím, tvrdí politici

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 11. 2019 9:25
Poté co Filipíny zprivatizovaly energetickou společnost TransCo, která spravuje elektrické vedení po celé této asijské zemi, vstoupil do ní nový investor - čínská státní firma The State Grid Corporation of China. Nyní se vedení Filipín obává, že by Čína mohla zemi od elektřiny odpojit, kdykoliv by se jí zachtělo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ricardodiaz11/Foter.com

Čínská společnost se totiž pyšní systémem vzdáleného přístupu s názvem Scada. Díky němu dokáže v reálném čase monitorovat, co se v elektrárnách a dalších zařízeních na Filipínách děje, informuje hongkongský deník South China Morning Post

Číňané vstoupili do energetické firmy TransCo už v roce 2007, nicméně až teď tato technologie vzbudila obavy u filipínských senátorů. Filipíny se s Čínou přou o oblast v Jihočínském moři, a tak vedení země řeší, zda 40procentní podíl v obrovské firmě nepředstavuje bezpečnostní riziko.

"Co když to někdo v Pekingu vypne?" ptala se tento týden na zasedání senátu opoziční politička Risa Hontiverosová. "Může se stát, že Peking přebere kontrolu," připustil v odpovědi předseda senátu Sherwin Gatchalian. Zároveň ale dodal, že podle něj by firma TransCo dokázala vzdálený přístup zrušit a "vzít si" energetickou síť zpět manuálně. Jenže by to trvalo až dva dny.

Jak upozorňuje filipínský server Power Philippines, který se zabývá energetikou, čínská technologie prý skrývá ještě jeden problém - podle něj by systém vzdáleného přístupu mohli také napadnout hackeři. 

Čínská strana se k obvinění filipínskými senátory zatím nevyjádřila. Filipínské ministerstvo obrany ale slíbilo, že provede audit a do konce měsíce předloží zprávu o dohodě mezi čínskou a filipínskou firmou.

Manuály v čínštině a zákaz vstupu politikům

Senátorka Hontiverosová se nicméně domnívá, že Filipínci už teď nemají kontrolu nad společností. Přestože je ve smlouvě podle tamního serveru ABS-CBN uvedeno, že jen Filipínci mohou ovládat techniku a rolí Číny bude pouze dodávat technologickou podporu, místní neumí stroje a právě tuto technologii ovládat.

Politička upozorňuje například na to, že Číňané dodali manuály pouze v čínštině, které Filipínci nerozumí.

Navíc ani vysoce postavení politici nemají povoleno navštívit prostory energetické firmy. "Kdyby Filipínce, kteří tam pracují, Číňané vyhodili, tak byste tam ani vy nemohl vstoupit. Nemáme nad tím kontrolu," dodala Hontiverosová směrem k předsedovi senátu.

A nebyla sama, podobně kriticky mluví i další opoziční filipínský senátor Richard Gordon. "Předali jsme naši elektrickou síť - 40 procent z ní - zahraniční korporaci, jejíž zájmy jsou v rozporu s našimi, co se týče Západního filipínského moře," řekl podle britské stanice BBC. Narážel tím na část Jihočínského moře, která je předmětem sporů mezi Čínou a Filipínci. "A tato země očividně usiluje o nadvládu," dodal.

Debata mezi senátory přichází ve stejnou dobu, kdy se filipínská vláda rozhoduje, zda povolí čínské firmě Dino Telecommunity Corporations stavbu telekomunikační věže ve vojenském areálu. 

Varovná lekce

Vzdálený přístup používá čínská státní společnost i v dalších zemích v Asii nebo Africe. Má ho v elektrárnách v Keni, Indonésii a Thajsku. Senátorka Hontiverosová na jejich adresu řekla, že pro Filipíny by tyto státy mohly být i "varovnou lekcí".

Vypnout celou elektrickou síť může na Filipínách také tamní prezident, kterým je v současnosti Rodrigo Duterte. Ke kroku může přistoupit například během války, při povstání nebo kdyby došlo k přírodní katastrofě.

Video: Objevili jsme největší mořskou jámu, tvrdí Čína. Leží v oblasti územních sporů

Číňané se chlubí, že našli největší podmořský závrt na světě. Tři sta metrů hluboká dutina se nachází v Jihočínském moři. | Video: CCTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy