Část Filipínců z mise na Golanech je podle OSN v bezpečí

ČTK ČTK
30. 8. 2014 23:20
Radikálové z fronty An-Nusra, která bojuje proti syrské armádě, na Golanech zajali 43 příslušníků mise OSN z Fidži a zablokovali skupinu asi 70 Filipínců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Manila - Skupina 32 filipínských příslušníků mírové mise OSN na Golanských výšinách byla zachráněna z obležení islamisty. Oznámila to v sobotu OSN. Dalších 40 filipínských příslušníků mise však zůstává v obklíčení a pokračuje v boji. Podle zdrojů agentury Reuters obléhatelům dorazily posily.

"Všech 32 filipínských příslušníků mise se z dané pozice dostalo do bezpečí," uvedl tiskový úřad OSN. Dodal, že zbývající muži na odděleném stanovišti zůstali pod palbou, kterou opětovali.

Nezvěstná navíc zůstává skupina 44 příslušníků mise OSN z Fidži, kterou tento týden v nárazníkovém pásmu mezi Sýrií a Izraelem na Golanech zajali radikálové z fronty An-Nusra bojující proti syrské armádě.

Arabské sdělovací prostředky odpoledne oznámily, že se několika členům mise podařilo uprchnout z nárazníkového pásma do Izraele. Národnost těchto lidí ale není jasná.

Filipínský ministr vnitra Voltaire Gazmin dopoledne řekl, že boje začaly brzo ráno a že neví, zda si vyžádaly nějaké oběti. Prohlásil pouze, že vojáci mají dobrou morálku. Obléhatelé je prý chtěli propustit s podmínkou, že jim odevzdají své zbraně, což Filipínci odmítli.

Zbraně při čtvrtečním konfliktu u hraničního postu u Kunajtry odevzdali Fidžijci a OSN stále vyjednává o jejich propuštění.

Manila je připravena se stáhnout

Nárazníkové pásmo je na Golanech od roku 1974 a jeho ostrahou je pověřeno 1223 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF. K dispozici mají lehké zbraně určené k obraně.

Incident je již třetím případem, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích v březnu a v květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Manila ale v sobotu oznámila, že má v úmyslu svůj kontingent čítající 331 mužů v říjnu z Golan stáhnout, jakmile skončí jeho mandát.

Golany jsou Izraele od roku 1967

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se stáhl jenom z části. V misi v nárazníkovém pásmu jsou v současnosti zastoupeni kromě Filipínců a Fidžijců i vojáci z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu.

Loni v červnu kvůli většímu ohrožení stáhlo svých 377 pozorovatelů Rakousko a pak také Chorvatsko. Český prezident Miloš Zeman naopak projevil zájem do rizikové oblasti poslat české vojáky.

Ministr obrany Martin Stropnický v pátek řekl, že by český kontingent mohl být na Golany vyslán už letos jako náhrada za Filipínce.

 

Právě se děje

Další zprávy