reklama
 
 

Falklandy vyhlásí referendum o svém politickém statusu

12. 6. 2012 17:07
Ostrované chtějí oficiálně potvrdit, že jsou součástí Velké Británie

Londýn - Falklandské ostrovy uspořádají příští rok referendum o svém politickém statusu. Podle serveru The Telegraph tak chtějí ukončit spor s Argentinou o svou státní suverenitu. Ostrovy jsou nyní britským zámořským územím, Buenos Aires si ale na ně činí nárok.

Plán na vypsání referenda představil v úterý zástupce tamní správy Gavin Short.

"Nepořádáme toto referendum kvůli tomu, že bychom měli nějaké pochybnosti o tom, kdo jsme a jakou chceme mít budoucnost. Chceme ukázat světu, jak jistí si s tím jsme," prohlásil. "Nemám pochybnosti o tom, že lidé na Falklandách si přejí, aby ostrovy zůstaly samosprávným zámořským územím Spojeného království," dodal.

Podle Shorta nikdo na ostrovech nemá zájem na tom, aby jejich správa přešla pod Buenos Aires. "Argentinská vláda ale šíří manipulativní rétoriku, která naznačuje, že nemáme jasný názor, nebo že dokonce jsme rukojmím britské armády. To je jednoduše absurdní," řek Short.

Referendum by se mělo konat v první polovině roku 2013, přesný termín ještě nebyl stanoven. Správa Falklandských ostrovů chce na hlasování přizvat mezinárodní pozorovatele, aby o výsledku referenda nemohlo být pochyb.

Nárok na svrchovanost nad Falklandskými ostrovy si činí Británie i Argentina. Spor znovu ožil letos v dubnu, kdy si obě země připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy. Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí a vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833.

Argentina ale o nároku na Falklandy, které jsou v Latinské Americe známé pod názvem Malvíny, stále hovoří. Letos například prezidentka Cristina Fernándezová prohlásila, že Argentinci hodlají získat ostrovy prostřednictvím jednání a diplomacie.

autor: ČTK | 12. 6. 2012 17:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama