Falklandy vyhlásí referendum o svém politickém statusu

ČTK ČTK
12. 6. 2012 17:07
Ostrované chtějí oficiálně potvrdit, že jsou součástí Velké Británie

Londýn - Falklandské ostrovy uspořádají příští rok referendum o svém politickém statusu. Podle serveru The Telegraph tak chtějí ukončit spor s Argentinou o svou státní suverenitu. Ostrovy jsou nyní britským zámořským územím, Buenos Aires si ale na ně činí nárok.

Plán na vypsání referenda představil v úterý zástupce tamní správy Gavin Short.

"Nepořádáme toto referendum kvůli tomu, že bychom měli nějaké pochybnosti o tom, kdo jsme a jakou chceme mít budoucnost. Chceme ukázat světu, jak jistí si s tím jsme," prohlásil. "Nemám pochybnosti o tom, že lidé na Falklandách si přejí, aby ostrovy zůstaly samosprávným zámořským územím Spojeného království," dodal.

Podle Shorta nikdo na ostrovech nemá zájem na tom, aby jejich správa přešla pod Buenos Aires. "Argentinská vláda ale šíří manipulativní rétoriku, která naznačuje, že nemáme jasný názor, nebo že dokonce jsme rukojmím britské armády. To je jednoduše absurdní," řek Short.

Referendum by se mělo konat v první polovině roku 2013, přesný termín ještě nebyl stanoven. Správa Falklandských ostrovů chce na hlasování přizvat mezinárodní pozorovatele, aby o výsledku referenda nemohlo být pochyb.

Nárok na svrchovanost nad Falklandskými ostrovy si činí Británie i Argentina. Spor znovu ožil letos v dubnu, kdy si obě země připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy. Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí a vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833.

Argentina ale o nároku na Falklandy, které jsou v Latinské Americe známé pod názvem Malvíny, stále hovoří. Letos například prezidentka Cristina Fernándezová prohlásila, že Argentinci hodlají získat ostrovy prostřednictvím jednání a diplomacie.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy